Proposition

Proposition

Proposition, The
2005, 104 min
dokina.cz 7.6 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Proposition je velkolepý a odvážný film napsaný hudební ikonou Nickem Cave (hudbu též složil Nick Cave společně s Warrenem Ellisem) a režírovaný Johnem Hillcoatem. Obrazově úžasný příběh o oddanosti, zradě a odplatě se odehrává v australském vnitrozemí na konci 19.století. Ve filmu hrají takový herci jako Guy Pearce (MEMENTO), Ray Winstone (SEXY BESTIE), Danny Huston (NEPOHODLNÝ) a Emily Watson (PROLOMIT VLNY).

Charlie Burns (Guy Pearce) je odpadlík žijící v krajině bez zákonů a společně se svými bratry je hladaný za vraždu. Když je zatčen, kapitán Stanley (Ray Winstone) mu udělá nemožnou nabídku: aby zachránil svého mladšího bratra Mikeyho (Richard Wilson) před šibenicí, musí najít a zabít svého staršího psychopatického bratra Arthura (Danny Huston), kterého Stanley považuje za vůdce jejich bandy. Mezitím však musí Stanley bojovat s jinými problémy. Vzdal se pohodlného života v Anglii a je pro něj velice obtížné ochránit svou krásnou ženu Marthu (Emily Watson) před brutalitou jejich nového domova. Jenže jeho pokusy o civilizaci místních obyvatel věci jen zkomplikují. Každá z postav musí čelit morálnímu dilematu, neblahé tušení se stupňuje a neúprosně vede k zničujícímu vyvrcholení.

Cavova a Hillcoatova vize Austrálie 19.století je v PROPOSITION divočejší než jak jsme si kdy mohli western představit. Kriminálníci, jejich lovci, vrazi, sadističtí Britové a pomstychtiví domorodci bojují o nezkrocenou krajinu. PROPOSITION je velice emotivní, autenticky brutální a přitom neskutečně krásný. Je to fascinující film zdůrazněný chytlavou hudbou Cava a Ellise.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY