Příběh o Zoufálkovi

Příběh o Zoufálkovi

Tale of Despereaux, The
2008, 93 min
dokina.cz 6.0 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

„Filmová verze Příběhu o Zoufálkovi je pastvou pro oči i pro duši.“ Když tahle mluví o adaptaci jedné z nejoblíbenějších dětských knížek současnosti sama autorka předlohy, hodně to znamená. Kate DiCamillo, která svým dobrodružným příběhem o malém myšákovi, toužícím konat velké skutky, způsobila celosvětový literární poprask, pevně věří, že stejný zájem vyvolá i filmové zpracování.

Příběh o Zoufálkovi je tak trochu jiný animáč. Vizuálně se od svých lehce umělohmotně působících kolegů liší stylizací, která připomíná obrazy slavných vlámských malířů. Jinudy se vydává k divákovi i příběh. Nespoléhá na popkulturní odkazy a samoúčelné vtípky, ale vší silou se upíná k samotnému vyprávění a jeho postavám. Ocitáme se v kouzelném království, které se chystá na každoroční polévkovou slavnost. Dlouhá řada velmi nešťastných náhod ale způsobí tragédii, která králi zlomí srdce, princezně Hrášce přivodí těžké osamění a jejich poddané připraví o polévku. Do odvolání. Když už se zdá, že krize nemůže být krizovatější, narodí se Zoufálek. Malý myšák s velkýma ušima, který se zcela vymyká myšímu společenství, protože – nebojí se koček a pastí, knížky nežere, ale čte, sní o tom, že se stane rytířem, a navíc mluví s lidmi, tedy s princeznou. Za všechny tyto hříchy proti myšímu soužití musí být po zásluze potrestán, a tak je uvržen do temnoty, aby z ní vyjel jako rytíř v blyštivé zbroji a v nouzi nejvyšší zachránil život princezny a osud celého království. Tedy pokud mu na to bude jeho odvaha stačit.

„Příběh o Zoufálkovi je výjimečný tím, že si ho užijí rodiče, které ho baví předčítat, i děti, jež ho zase rády poslouchají. Na téže přednosti jsme chtěli postavit i film,“ říká producent Gary Ross, jenž se nicméně rozhodl nedržet se slavné předlohy jako klíště. Ve finále tak tým vedený ostříleným režisérem Samem Fellem (Spláchnutej) z relativně komorní pohádky vytvořil výpravný dobrodružný příběh, ve kterém se divák s hlavním hrdinou projde fantastickými světy, do nichž by se vzhledem ke své velikosti asi jen tak nepodíval.

„Velikost“ animovaného filmu se dá měřit i zvučností jmen hlasů jednotlivých postav. V tomto směru se může Příběh o Zoufálkovi pochlubit třeba Dustinem Hoffmanem, Sigourney Weaver, Matthewem Broderickem nebo Emmou Watson, představitelkou Hermiony z potterovské ságy.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY