Zima za války

Zima za války

Oorlogswinter
2008, 99 min
Hrají:

Příběh se odehrává za druhé světové války, kdy se čtrnáctiletý Michiel rozhodne pomoct havarovanému britskému pilotovi. Chlapec a jeho starší sestra jsou poprvé konfrontováni s válkou a zároveň vrženi do situace, v níž by si leckterý dospělý nevěděl rady. Vynikající atmosféra a herecké výkony.

V okupovaném Nizozemsku v zimě na přelomu let 1944 a 1945 zahlédne Michiel, jak se do lesa zřítí spojenecké letadlo. Chlapec zjistí, kde se britský pilot skrývá a rozhodne se mu pomoct. Válka byla pro čtrnáctiletého kluka až doposud spíše napínavé dobrodružství, mimo jiné z toho důvodu, že je synem starosty města. Teď už ale nejde o dětskou hru a Michiel se musí naučit rozpoznat, komu lze věřit a komu ne. Film natočil zavedený nizozemský režisér Martin Koolhoven, který má na kontě zejména doma ceněné snímky Susie Q, Jeskyně či Jih.

Snímek Zima za války je adaptací klasické předlohy autora literatury pro mládež Jana Terwoula a jako takový je ambiciózní kombinací filmu o dospívání, dětského příběhu a válečného dramatu. Divák, který viděl před čtyřmi lety vynikající Černou knihu Paula Verhoevena, má možnost srovnání dalšího žánrového snímku původem z Nizozemska. Zároveň se setkává také s jedním z typických zástupců tamního filmového průmyslu. Pod zkušenou režijní taktovkou podává debutující Martijn Lakemeier v roli Michiela výkon hodný velkého herce.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY