Ohrožené umění

Ohrožené umění

Art Ache
1990

Třídílný britský dokument.

1) Hra o umělecká díla a jak ji hrát (The Game of Art & How to Play It)
Barbara Guggenheimová v tomto dokumentu položí sama sobě otázku: "Jaký užitek přináší vlastnictví sbírky umění? Snad každý ví, že jako sběratel můžete vydělat celé jmění. Sběratelé vydělávají víc než prodejci. Počkají si na okamžik, kdy jsou ceny opravdu vysoké, a pak teprve prodávají. Ale sbírky a sběratelství přinášejí i jiný užitek. Sbírání obrazů drží pohromadě mnohá manželství, která znám, protože nabízí manželům nějakou činnost, které se mohou věnovat o víkendech, něco, o čem mohou mluvit, a co se netýká dětí, placení účtů a podobně. A ještě jedna cenná rada, kterou dávám svým klientům. Pokud to jediné, co stojí mezi vámi a obrazem, jsou peníze, pak neváhejte, a kupte ho. Protože je to celé jako hra, jako ruleta, která se točí, a na jejím konci je výhra - pokud zaplatíte, získáte ty nejlepší předměty, a pokud nezaplatíte, pak je nedostanete."

2) Image umělce (The Image of an Artist)
Jednou ze základních charakteristik umění je od 80. let stěžejní otázka: "Co je to umění?" Umění nechce být spoutáno, vymezováno nebo nějak "škatulkováno". Je těžké stanovit dělící čáru například mezi designem a uměleckým dílem. Tvůrčí proces je nesnadno uchopitelný, a je to paradoxně dobře. Byl El Corbussier umělec? Vždyť maloval, sochařil, a hlavně byl architektem. Jeho architektura je vlastně sochařské dílo. Takže je to opravdu přetěžká otázka. Mnoho dělících čar už bylo "smazáno". Například hranice mezi uměním a tím, co nazýváme masovou pop-kulturou. A co je to kýč? Může hraničit s uměním? Také hranice mezi kritikem, umělcem, sběratelem a dealerem umění jsou velmi sporné.

3) Život je krátký, umělecké dílo může být věčné (Art Is Long & Life Is Short)
Umění je prý prostředník, způsob, jakým se setkáváme se světem, jak do něj vstupujeme, pronikáme a zasahujeme sem. Jak sami sebe otevíráme světu. Funkcí umění je kromě jiného způsob hledání metafor a symbolů. Uvažujeme o "modelech myšlení", o tom, jaké obrazy se v naší mysli utvářejí. Umění je jednou z nejdůležitějších lidských činností současnosti. Nezávisle na tom dnes přímo bují trh s uměním. Proč se tolik o umění zajímají finančníci, makléři a také podvodníci?

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY