Noční let

Noční let

Red Eye
2005, 85 min
dokina.cz 7.4 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Wes Craven, tvůrce kultovních hororových sérií Vřískot a Noční můra v Elm Street, přichází s thrillerem Noční let. Ačkoliv se jedná o mnohem subtilnější žánr, než na jaký jsme od něj byli doposud zvyklí, napětí a strachu neubylo. Spíš naopak. Lisa Reisert (Rachel McAdams) k smrti nerada létá, ale hrůza, která se jí zmocní během nočního letu do Miami, nemá se strachem z létání nic společného. Ve chvíli, kdy se letadlo zvedne do vzduchu, prozradí Lise na první pohled sympatický spolucestující Jackson (Cillian Murphy) pravý důvod svého pobytu na palubě: Připravil plán na zavraždění mocného byznysmena. a Lisa má být jeho klíčem k úspěchu. Pokud odmítne spolupracovat, jejího otce zastřelí nájemný vrah, který čeká na Jacksonův telefonát.

Uvězněna v obřím letadle a 10.000 metrů nad zemí nemá Lisa kam utéct a koho volat o pomoc, aniž by přitom ohrozila život svůj, otcův nebo ostatních lidí na palubě. Miami se blíží a Lise zoufale ubíhá čas k nalezení řešení, kterým zpacifikuje zločince na vedlejším sedadle a zabrání tak vraždě. "Bylo příjemné opustit oblíbený žánr a vyzkoušet si něco zbrusu nového. Není tu žádný maniak, který by honil lidi s řeznickým nožem v ruce, a nikdo tu nenosí strašidelné masky - tedy kromě člověka, jehož "maska" pozorného spolucestujícího je velmi civilní a o to možná nebezpečnější a reálnější.

Nikdy nemůžete vědět, kdo si k vám přisedne," říká režisér Craven. Když se scénář o klaustrofobní hře kočky s myší úspěšného televizního scenáristy Carla Ellswortha dostal Cravenovi do rukou, byla z toho prý láska na první pohled. "Ve srovnání s tím, jak ho Wes obohatil během příprav na natáčení a pak přímo na place, to byl ale nedodělek. Wes je opravdový mistr hrůzy," sebekriticky hodnotí Ellsworth. Klíčových rolí únosce a jeho oběti se skvěle zhostili charismatický Cillian Murphy (Batman začíná, Návrat do Cold Mountain), který přesvědčivě zvládl obě polohy domnělého klaďase i charismatického zločince, a vycházející hvězdička Rachel Mc Adams (Nesvatbovi, Protivný sprostý holky) jako sebevědomá Lisa, jež se odmítá nechat vmanipulovat do role bezbranné rukojmí. Ze země pak oba jistí zkušený Brian Cox (X-Men 2, Bourneův mýtus) v roli ohroženého Lisina otce.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY