María Sabina, mujer espíritu

María Sabina, mujer espíritu

María Sabina, mujer espíritu
1978, 80 min
dokina.cz 8.1 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

V květnu roku 1957 publikoval americký časopis Life článek věnovaný nočním obřadům, při nichž se pod vedením Maríi Sabiny konzumovaly halucinogenní houby. Text o hledání absolutna v městečku Huautla odstartoval psychedelickou revoluci šedesátých let.

Indiánka María Sabina léčila pomocí hub a poezie (její Chvalozpěvy jsou nedílnou součástí mexické lidové slovesnosti); obojí jí bylo zdrojem náboženského vytržení. Avšak šamanka se stala také postavou západní popkultury: to ona otevřela cestu k zapovězené mazatécké magii.

Indiány byla ale kouzelnice obviňována ze zrady, protože prozradila tajemství cizincům. Domácí kulturní ikonou se stala až v sedmdesátých letech, kdy mexická vláda dokonce zaštítila film, který o ní natočil Nicolás Echevarría.

Režisér získal Maríin souhlas k natočení dvou léčebných rituálů, během nichž vniká do duše nemocného, aby odstranila spirituální nerovnováhu, příčinu nemoci. Dokument je podrobným a jedinečným záznamem obřadů.

O dvojznačnosti Maríiny kulturní pozice svědčí i to, jak ji nahlíželi dva nositelé Nobelovy ceny za literaturu. Zatímco v dramatu Camilo José Cely je světlou postavou, andělem, který jí hořké houby, tak v esejích Octavia Paze je ženou klamu, která stejně jako Castaneda představuje amerikanizaci mexické kultury.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY