Lucerna

Lucerna

Lucerna
1938
dokina.cz 6.1 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Na své panství přijíždí mladá kněžna, která se znuděna společenským životem ve městě rozhodla pro změnu a život na venkově. Nudí se však i při uvítání pokornými vesničany a její zájem vzbudí pouze informace o odbojném mlynáři Liborovi, který odmítl uposlechnout příkazů pana vrchního, aby přišel kněžnu přivítat a svou schovanku Haničku, kterou miluje vodník Michal, aby poslal jako družičku. Potkat hrdého a upřímného člověka, který před ní nehrbí hřbet, je vítanou změnou, a tak chce kněžna mlynáře poznat. Ideální příležitostí nabízí mlynářova povinnost doprovázet vrchnost s lucernou na cestě ke starému zámečku.

Zatímco mlynář doprovází kněžnu na cestě k zámečku, spěchá za nimi podučitel Zajíček s vesnickými šumaři, aby zahráli kněžně kasaci, když mu to bylo znemožněno při uvítání. Chce při té příležitosti také požádat kněžnu o místo učitele ve městě, aby se mohl oženit. Kněžna nabízí mlynáři, který se jí tuze líbí, spokojený a pohodlný život ve městě, ten však odmítá a když se navíc dozví, že ke mlýnu se vypravil pan vrchní s dráby, aby porazil jeho starou lípu a odvedl Haničku, zlobí se na kněžnu, že ho lstí odvedla z domu, aby je nemohl bránit. Spěchá domů, aby mohl chránit posvátný strom i svou milou chráněnku...

Film byl věnován výročí zrušení roboty a 20. výročí vzniku Československé republiky. Tento námět byl již režisérem Karlem Lamačem zpracován pod stejným názvem v roce 1925. V roce 1967 byla Františkem Filipem natočena rovněž televizní verze.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY