Losers and Winners

Losers and Winners

Losers and Winners
2006, 96 min
dokina.cz 7.1 index
Režie:
Scénář:
Hudba:

Dortmundská továrna na koks patřila k nejmodernějším v celé zemi, ale po pár letech provozu se ukázalo, že bude levnější továrnu prodat a koks dovážet z Číny. Několik německých inženýrů se pokouší dohlížet na předání továrny čínské společnosti. Asimilace technologie a výrobního procesu probíhá však zcela jinak, než jak si to německá strana představovala.

Pro Číňany je na prvním místě výnos a až na posledním životní prostředí a péče o dělníky. Autorské duo Ulrike Franková a Michael Loeken, jejichž snímek Herr Schmidt a Herr Friedrich byl uveden v roce 2002 na festivalu Jeden svět, natáčelo předávání továrny od prvního dne až po den poslední, kdy Číňané opouštějí Německo s úsměvem vítěze.

Zpočátku filmaři naslouchají hlavně frustrovaným německým odborníkům, ale posléze pronikají i mezi čínské dělníky a zjišťují, v jakých podmínkách jsou nuceni pracovat a jak jsou motivováni. Z televizních zpráv promlouvá čínský prezident k astronautům slovy, jako by vysílal samurajské komando do boje za čest jejich země, a podobně apeluje na vyčerpané dělníky i ředitel, když uplatňuje válečnou filozofii - vrátit se domů s kořistí a za sebou nechat spálenou zem.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY