Prožij to naplno!

Prožij to naplno!

La gran vida
2000, 112 min
dokina.cz 6.1 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Jednoho dne si řidič autobusu Martin uvědomil, že je ho život se ocitl ve slepé uličce, ze které není úniku. Den po dni stále stejný fádní a ubíjející stereotyp. Stále stejná trasa po Madridu, stále stejní lidé, kteří ho obklopují, stále stejný život bez naděje na zlepšení. To rozhodně není život, o kterém Martin snil. A pak stačí pověstná poslední kapka a Martin si řekne, že toho bylo akorát a rozhodne se se vším skoncovat. V okamžiku, kdy se chystá skočit z vysokého mostu, objeví se u něj svérázný chlapík, který se představí jako Salva a jako nějaký pohádkový dědeček mu učiní neobvyklou nabídku. Nabídne mu, aby konec svého života posunul o týden a naposledy si pořádně užil za peníze, které mu on poskytne. Tvrdí, že zastupuje mafiánský syndikát, který se potřebuje potřebuje zbavit téměř sta milionů notně špinavých dolarů a nabídne je Martinovi na libovolné útraty.

Jako bonus se prý potom mafie postará s pomocí nájemného zabijáka také o Martinův odchod ze života. To vše čistě, profesionálně a bez námahy. Martin po krátkém váhání přijme, protože nemá co ztratit, život pro něj stejně nemá význam, tak proč neodejít ze světa s pořádnou parádou. S pomocí Salvy, který se stává jeho rádcem a průvodcem, rozjíždí Martin ten největší mejdan, jak si svět dokázal představit. Víno, ženy, zpěv, luxus, to vše za statisíce a miliony, které netřeba počítat. Jenže pak se náhle mezi astronomicky předraženými chody luxusního jídla a koupelemi v šampaňském, kterým nechá naplnit celý bazén, vynoří komplikace, se kterou nepočítal. Láska. Všechno to začalo hádkou s krásnou, ale poněkud cynickou a prostořekou Lolou, které se vůbec nelíbilo, jak Martin utrácí během mejdanu, na nějž byla najata jako servírka. Martinovi se však svérázná dívka zalíbí a začne se jí dvořit. Rozhazuje peníze ve snaze získat si její pozornost a neváhá dokonce nechat vysázet pod její okna v chudé čtvrti celé pole růží. Tvrdí, že ji miluje, že je dívkou jeho snů. Ona ho však odmítá, protože je podle ní jen další bohatý parazit, který by ji po použití bez váhání odložil. Martin se ji snaží přesvědčit o ryzosti svých citů a všudypřítomný Salva, který Martina nespouští z očí, začíná tušit komplikace. A tuší správně.

Martin má totiž konečně důvod žít a najednou už se mu vůbec nechce umírat. Začne přemýšlet jak se vyhnout nevyhnutelné tečce za prohýřeným týdnem, ale žádný z nápadů mu nepřipadá reálný. Navíc mu ani Lola zpočátku nevěří a považuje jeho řeči za nejapný žert, zejména s ohledem na to, že její sestra je v nemocnici a Lola téměř všechny vydělané peníze utrácí za její nemocniční účty. A když přece jen uvěří, zdá se, že to nebude nic platné. Nebo, že by její pragmatická povaha přece jen dokázala Martinovi pomoci najít skulinu, kterou by mohl uniknout?

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY