Kupec Benátský

Kupec Benátský

The Merchant of Venice
2004, 131 min
dokina.cz 6.6 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Benátky, 16. století.

Hrabivý židovský lichvář Shylock je ještě horší než jeho špatná pověst. Nevynechá jedinou příležitost, aby si nevychutnal potíže křesťanských šlechticů, které nouze zavádí do jeho domu. Jednoho dne lichváře požádá o půjčku vážený kupec Antonio, jehož mladý přítel Bassanio zoufale potřebuje peníze, aby získal ruku milované Portie. Když ovšem Antonio nemůže peníze včas vrátit, má Shylock volnou ruku k tomu, aby si léta ponižování a pohrdání na nenáviděném světě vybral i s úroky. Cena, kterou má Antonio zaplatit, má být skutečně bolestná…

Klasická divadelní hra Williama Shakespeara s novou naléhavostí ožila v rukou režiséra Michaela Radforda. Nadčasový příběh vypráví nejen o náhodě a osudu vládnoucích lidským osudům, ale také o antisemitismu. Radford využívá špičkového hereckého obsazení a zdůrazňuje vizuální krásu svých filmových obrazů.

Adaptace klasické hry Williama Shakespeara je fascinujícím moderním pohledem do díla velkého Alžbětince. Nadčasový příběh o lakotě a obětavosti je situovaný do Itálie 16. století a oslní mimořádným hvězdným obsazením i vizuální krásou.

Michael Radford, který získal za Pošťáka (Il postino) cenu BAFTA za nejlepší neanglicky mluvený film a dvě oscarové nominace (režie, scénář), se ve svém Kupci benátském spolehl na herecké výkony hereckých hvězd, především Ala Pacina (mj. trilogie Kmotr/The Godfather, režie Francis Ford Coppola, 1972, 1974, 1990, Zjizvená tvář/Scarface, režie Brian De Palma, 1983, Vůně ženy/Scent of a Woman, režie Martin Brest, 1992, Nelítostný souboj/Heat, režie Michael Mann, 1995, Insomnie/Insomnia, režie Christopher Nolan, 2002 ).

Další party ve svém filmu Michael Radford svěřil Jeremymu Ironsovi (Zvrat štěstěny/Reversal of Fortune, režie Barbet Schroeder, 1990, Božská Julie/Being Julia, režie István Szabó, 2004, Království nebeské/Kingdom of Heaven, režie Ridley Scott, 2005) ) a Josephu Fiennesovi (Zamilovaný Shakespeare/Shakespeare in Love, režie John Madden, 1998, Nepřítel před branami/Enemy at the Gate, režie Jean-Jacques Annaud, 2001).

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY