Krvavý diamant

Krvavý diamant

Blood Diamond, The
2006, 143 min
dokina.cz 8.0 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Příběh jihoafrického žoldáka Dannyho Archera (Leonardo DiCaprio) ze Zimbabwe a rybáře Solomona Vandyho (Djimon Hounsou) z kmene Mende je zasazen na počátek 90. let 20. století, kdy se v Sierra Leone odehrává krvavá občanská válka. Oba muži jsou sice Afričané, ale jejich původ a zázemí se naprosto liší. Osudy obou mužů spojí hledání vzácného růžového diamantu, který může podmínky jejich života navždy změnit... a nebo ukončit.

Solomon byl násilím odvlečen od rodiny a přinucen k práci v diamantovém dole. Jednoho dne objeví obzvlášť velký valoun a ač ví, že se vystavuje velkému nebezpečí, ukryje jej. Velký diamant nemá být jen prostředkem k vysvobození jeho ženy a dcer z utečeneckého tábora, ale i záchraně jeho syna Dia, který je v jednotkách dětských vojáků.

Archer se za pašování dostal do vězení a tam se dozví, že Solomon našel a ukryl nevybroušený diamant, který má obrovskou cenu. Ba co víc, diamant takového druhu je objeven jen jednou za čas a jeho majiteli poskytne jednosměrnou letenku z Afriky a jejího násilí a korupce. Na tom se ostatně Archer v minulosti také přičinlivě podílel...

Oba muži se s pomocí idealistické americké novinářky Maddy Bowen (Jennifer Connelly), která se vypravila do Sierra Leone, aby zjistila pravdu o konfliktních diamantech a odkryla korupci v diamantovém průmyslu, jehož představitelé se přestali zatěžovat principy a vybrali si pouhý prospěch. Maddy postupem doby zjišťuje, že Archer, kterého si vybrala jako informátora, ji potřebuje víc, než ona jeho.

Maddy s Archerem a Solomonem se posléze vydávají na nebezpečnou cestu na území ozbrojených povstalců, kde se ukazuje, že jde o víc, než jen o drahý kámen díky němuž může Solomonova rodina přežít a ztroskotanec Archer dostat druhou životní šanci...

celý popis

TRAILERY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY