Karel Svoboda

Karel Svoboda

Karel Svoboda
2005

28. ledna 2007 tragicky zahynul skladatel Karel Svoboda.

V rozhovoru s Milanem Lasicou a s doprovodem mnoha ukázek televizních zpracování vzpomíná Karel Svoboda na kongeniální spolupráci s textařem Jiřím Štaidlem, na svůj filmový debut Tři oříšky pro Popelku a na svůj velký komerční úspěch v tehdejším "Západním Německu" - Včelku Máju. Skladatel vzpomíná na spolupráci s Karlem Gottem, divadlo Rokoko, hovoří o nynější textařské generaci... Zazní úryvky z šlágrů a hitů jako Lady Carneval, Stín katedrál, Depeše, Yvetta, Čau lásko, uvidíme i ukázky z jeho muzikálové tvorby.

Karel Svoboda se narodil 19. prosince 1938 v Praze. Od dětství se učil hře na klavír, po maturitě na gymnáziu začal studovat lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, ale studia nedokončil. Jako klavírista začal hrát nejprve s amatérským dixielandem mediků, potom hrál moderní jazz s kvintetem Hanuše Berky. Po krátké epizodě v tanečním orchestru Oty Rendly založil v roce 1963 beatovou skupinu Mefisto, která o dva roky později získala stálé angažmá v divadle Rokoko. V tomto roce vyšla první gramofonová deska s jeho skladbou.

Velmi brzy se stal jedním z nejžádanějších skladatelů, z jeho díly vycházel hit za hitem. V roce 1968 se poprvé zúčastnil písňového festivalu v Rio de Janeiro, za rok byl pozván znovu. Úzká spolupráce s Karlem Gottem ho přivedla do tehdejšího západního Německa, kde si získal brzy vysoké renomé. Později se jeho doménou stala filmová hudba, komponoval hudbu k českým i zahraničním filmům. V devadesátých letech se začal věnovat muzikálu a byl autorem prvního českého divadelního muzikálu, který se dostal do světa. Po Draculovi přišel Monte Cristo.

Česká populární hudba ztrácí jednoho z nejnadanějších skladatelů...

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY