Jazzové jubileum

Jazzové jubileum

Jazzové jubileum
2006

Velký jazzový orchestr Pražský big band působí na české, ale i evropské hudební scéně již 30 let. V posledním desetiletí hlavně pod názvem Kontraband. Pod vedením svého kapelníka, dirigenta, aranžéra a skladatele Milana Svobody koncertoval na mnoha mezinároních jazzových festivalech, nahrál 10 gramofonových alb a získal řadu ocenění. V orchestru působila celá plejáda významných českých hudebních osobností, jako například Jiří Stivín, Michael Kocáb, Ondřej Soukup, Rudolf Ticháček, Emil Viklický, Karel Růžička, Zdeněk Šedivý, Michal Gera, František Kop, Štěpán Markovič, Svatopluk Košvanec a mnoho dalších.

S Pražským big bandem vystupovali i zahraniční sólisté, např. James Moody, Victor Mendoza, Tony Lakatos, Sigi Finkel a další. Program jubilejního koncertu ve velkém sále pražské Lucerny nabídné průřez současné tvorby, prezentované orchestrem Kontraband, vzpomene období slavných koncertů v tomto prostředí z konce 70. let a nabídne i nový program se zajímavými zahraničními hosty.

Například přijede bulharský jazzový pianista a aranžér Milcho Leviev, působící v USA, v 70. letech člen slavného big bandu Dona Ellise, který silně ovlivnil Pražský big band v jeho začátcích. Polská jazzová legenda, saxofonista Zbigniew Namyslowski vzpomene období Česko-Polského big bandu, který Milan Svoboda vedl koncem 80. let. Maďarský saxofonista Tony Lakatos je celosvětově vyhledávaným sólistou, stejně tak "newyorský" trumpetista Laco Deczi a multiinstrumentalista Jiří Stivín.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY