Jak básníci neztrácejí naději

Jak básníci neztrácejí naději

Jak básníci neztrácejí naději
2004, 114 min
dokina.cz 5.6 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Jak básníci neztrácejí naději je česká filmová komedie režiséra Dušana Kleina z roku 2004 s podtitulem Naštěstí se občas najde důvod na život...

Popis
Zatím předposlední díl hexalogie Dušana Kleina o bláznivých a věčně zamilovaných básnících vypráví opět příběh Štěpána Šafránka (Pavel Kříž), který však již jako čtyřicátník bojuje s daleko jinými životními nástrahami, než tomu bylo v prvních dílech "Básníků".

Celý film začíná smutnou událostí. Štěpánova maminka, ve všech ostatních dílech hraná Mílou Myslíkovou, zemřela.

Štěpánkovi se pomalu hroutí jeho vztah s Ute aneb s "Popelkou" (Tereza Brodská), do které se zamiloval již v minulém dílu s názvem "Konec básníků v Čechách". Ute je stále lékárnicí v lékárně "U černé madony", nyní však již vede několik dalších vlastních lékáren. Z jejich lásky se stal spíše přátelský vztah s jednodenním pravidelným sexem, a to v pondělí. Oba dva o svých problémech nedokáží mluvit a odcizí se.

V této situaci Štěpánek poznává v nemocnici, kde se sám má stát ředitelem, mladou Aničku (Michaela Badinková). Zamiluje se do ní a probudí tím své staré dobré básnické střevo. O problémy se postará skutečnost, že Anička pracuje u Ute v její lékárně, přičemž Ute je její bezprostřední šéfová. Štěpánek se tak ocitne mezi dvěma mlýnskými kameny. Podobně se mu vede i v jeho mezitím získané funkci ředitele nemocnice. Ze všech stran se na něho valí požadavky - jak ze strany doktorů, které dynamicky zastupuje mladý internista hraný Leošem Marešem, tak i ze strany politiky, ve které se mezitím horečnatě angažuje z předešlých dílů známý Nádeníček (Oldřich Navrátil). Do bojů o finance nemocnice se zapojují i jiní staří známí, např. Vendulka "Utěšitelka" (Eva Jeníčková), která zde hraje zástupkyni ministerstva.

Do toho se Kendymu (David Matásek) rozpadne manželství. Přijde o byt i auto, hledá pomoc a přístřešek u Štěpánka, tato část popisuje dva muže středního věku, kteří spolu jako velmi dobří přátelé bydlí. Nejpozději v tomto dílu se také ukáže, že Kendy je nenapravitelný milovník žen, protože již zanedlouho po nastěhování ke Štěpánkovi objeví jeho atraktivní sousedku (Adriana Karembeu).

Hlavní děj se však stále točí kolem vztahu Štěpána s Aničkou, kterou Štěpán láskyplně jmenuje "Veverka zrzečka". Ta, poté co se domnívá, že se Ute k Štěpánovi chce nastěhovat, zmizí z jeho života. V rámci lékařského výjezdu ji Štěpán objeví až po sedmi měsících. Anička je v jiném stavu a čeká očividně Štěpánovo dítě.

celý popis

TRAILERY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY