I Could Read the Sky

I Could Read the Sky

I Could Read the Sky
1999, 86 min
dokina.cz 6.5 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Příběhy o irské diaspoře v USA jsou zachycovány od prvopočátků kinematografie, ale příběhy těch, kteří emigrovali do blízké Britanie, zůstali utajeny. Snímek objasňuje ztracenou sociální historii mužů, kteří opustili Irsko, aby si našli práci v poválečné Británii. Bez vzdělání bylo jejich osudem budovat zbořené britské imperium za minimální mzdu, která však pro ně představovala přece jenom dobrý výdělek.

Elegická stejnojmenná novela Timothyho O´Gradyho a Steva Pykea oslavuje životy těch druhých i třetích synů, kteří nezdědili zemi, nemohli pracovat pro bratry, kteří nezemřeli a neměli možnost studovat za kněží. Autor, básník a někdy i herec Dermot Healy vytvořil hlavní postav postavu starého bezejmenného muže, žijícího v ošuntělé cimře v Londýně.

Vzpomínky starého muže jsou vizuálně prezentovány jako lehká montáž, vznášející se v zamlžené minulosti. Režisér využil své vlastní zkušenosti s prací v Anglii, aby věrně vylíčil osudy nevzdělaného, i když inteligentního muže, stále přemýšlejícího o své minulosti.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY