Hlasy umlčených

Hlasy umlčených

Broken Silence
2002, 300 min
dokina.cz 7.5 index
Režie:
Hudba:
Hrají:

Produkce Stevena Spielberga a nadace Survivors of the Shoah Visual History Foundation pro vás připravili Hlasy umlčených. Seriál pěti filmů o lidské odvaze, hrdinství a triumfu nad zvěrstvy Druhé světové války. Tento úspěšný dokument byl vyroben ve spolupráci s nositelem Oscara Jamesem Mollem. Pět dokumentů, pět zemí, pět režisérů - Andrej Wajda, Vojtěch Jasný, Luis Puenzo, Janos Szasz, Pavel Čuchraj.

1. NĚKTEŘÍ PŘEŽILI
Argentinský filmař Luis Puenzo (režisér Oscarového filmu Oficiální verze) natočil španělsky mluvené výpovědi přímých svědků Holocaustu, kteří nyní žijí v Argentině a Uruguayi, a prostříhal je s archívními i současnými záběry. Penzo se pokusil nalézt paralelu mezi Nacismem a nejtemnějšími kapitolami Argentinské historie.

2. OČI HOLOCAUSTU
Režisér Janos Szasz, jehož otec byl jedním z těch, kteří Holocaust přežili, natočil maďarský dokument. Film zachycuje svědectví lidí, jež Holocaust zažili jako děti.

3. DĚTI Z HLUBIN
Rusky mluvený dokument pojednává o zkušenostech přímých svědků Holocaustu. O odporu, zradě, záchraně a touze pomstít se. Režisérem filmu je Pavel Čuchraj, který byl nominován na Oscara za snímek Zloděj.

4. PAMATUJI SI
Oscarový Andrzej Wajda režíroval polský dokument o osudech čtyř lidí, kteří přežili Holocaust. Jejich polšťí sousedé jim buď pomohli, nebo je udali.

5. PEKLO NA ZEMI
Český filmař Vojtěch Jasný natočil česky mluvený dokument o Terezínu. Odhalil ponurou historii tohoto modelového ghetta, které nacisti zřídili, aby svět uvěřil, že se židům vlastně neděje nic zlého.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY