Harold a Maude

Harold a Maude

Harold and Maude
1971, 91 min
premiéra: 14. ledna 2010
dokina.cz 8.0 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Milostný příběh dvacetiletého Harolda, posedlého smrtí, a skoro osmdesátileté Maude, vychutnávající život plnými doušky, není zrovna běžný námět na hollywoodský film, ale počátek 70. let také nebyla běžná doba. Bouřliváctví předchozí dekády sice pomalu odeznívalo, ale v lidech, kteří měli co mluvit do filmové výroby, ho pořád ještě dost zůstalo.

Harold je mladý, nechutně bohatý a může mít, co si zamane. Volný čas, kterého má požehnaně, tráví návštěvami pohřbů, jež ho neodolatelně přitahují. Se svou společensky vytíženou matkou žije v obrovské rezidenci, kde se mu daří unikat její přehnané péči. Jeho oblíbenou hrou je předstírání sebevražd. Projevuje při tom velkou vynalézavost a matku to velmi rozčiluje, i rozhodne se Haroldovu podivnou zasmušilost vyřešit organizováním jeho milostného života a drahými dárky. Nápadnice však před mladíkovými kousky prchají a luxusní jaguár končí předělaný na pohřební vůz.

Maude žije v železničním vagonu plném nejrůznějších tretek, nestará se, co bude zítra, a nesnáší autoritu v jakékoli (zejména uniformované) podobě. Potřebuje-li auto, vezme si ho, a tak se také seznámí s Haroldem, jemuž nabídne svezení v jeho vlastním vozidle. Jejich vztah je krátký, intenzivní a zcela upřímný.

Zajímavost:
Bud Cort, který ztvárnil Harolda, si v dalším filmu zahrál až v roce 1977. V roce 1975 odmítl nabídku role Billyho Bibbita v Přeletu nad kukaččím hnízdem ze strachu, aby nebyl zaškatulkovaný jako blázen. Prý stál o roli McMurphyho, kterou však Miloš Forman svěřil Jacku Nicholsonovi.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY