Goyovy přízraky

Goyovy přízraky

Goya's Ghosts
2006, 110 min
premiéra: 1. února 2007
dokina.cz 6.3 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Příběh se odehrává v roce 1792, kdy Goya nastoupil na španělský královský dvůr jako dvorní malíř. Je založen na vztahu Goyi a jeho múzy Ines. Třetí zásadní postavou velkého dramatu je Goyův přítel, katolický mnich Lorenzo. V časech, kdy se Evropou jako morová nákaza šířila francouzská revoluce, posílila katolická církev ve Španělsku svou moc znovuobnovením inkvizice, což mělo zastrašit obyvatelstvo toužící po revoluci a absolutní nezávislosti na jakékoliv despotické autoritě.

Velký zlom v Goyově životě nastane, když je Ines obviněna z kacířství a po vykonstruovaném procesu na mnoho let uvězněna. Za vším stojí lstivý Goyův přítel Lorenzo, jehož city vůči Ines nebyly opětovány.

Po mnoha letech se Goya seznamuje s dalším potenciálním objektem pro realizaci svého talentu, mladičkou prostitutkou Alicií. Až později zjistí, že je to dcera Ines. Goya se dozvídá o znásilnění a pravdu o otci Alicii.... Lorenzovi.

Malíře Francisca Goyu, považovaného dnes za praotce moderního umění ztvární ve filmu Stellan Skarsgard (Piráti z karibiku), katolického mnicha Lorenza si zahraje Javier Bardem (Hlas Moře, Collateral), zatímco Natalie Portman (Hvězdné války) si zahraje dvojroli; Goyovu múzu Ines a taktéž mladou dívku Aliciu.

Producentem filmu je Saul Zaentz, který už s Formanem spolupracoval na oscarových filmech Amadeus a Přelet nad kukaččím hnízdem.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY