Extrémní svahy

Extrémní svahy

First Descent
2005, 110 min
dokina.cz 7.3 index
Režie:
Hrají:

Pět nejlepších snowboardistů světa přijíždí na Aljašku, kde se koná extrémní závod ve snowboardingu. Své síly změří v nejnepřístupnějším terénu – až na samých vrcholcích zasněžených aljašských hor. Během příprav na první sjezd se skupina sbližuje, poznává své životní příběhy, odlišné názory. Začínají vznikat přátelství, ale také rivalita. Každý z nich má k závodu jiný důvod...

Extrémní svahy ovšem nevyprávějí jen o tom, co si užívají špičky světového snowboardingu na nejbáječnějších kopcích světa, ale i o revolučním vzestupu původně kontroverzního sportu, který v 80. a 90. letech změnil náš přístup k zimním radovánkám. Dnes je snowboarding celosvětovým fenoménem, před pěta-dvaceti lety si však teprve musel vybojovávat zájem veřejnosti. Ze zábavy několika odvážných podivínů se stal globální adrenalinový sport otevřený všem. Mohou se mu věnovat na různých úrovních miliony lidí, počínaje svobodomyslnou mládeží a konče třeba milionáři. Pětice veteránů podává svědectví o vývoji dnes tak populárního sportu od počátků snowboardingu jako alternativy jízdy na surfu nebo skatu až po jeho dnešní pojetí jako „vážné“ olympijské disciplíny (od roku 1998 – ZOH v Naganu) a zároveň jedné z nejperspektivnějších a masově nejoblíbenějších relaxačních činností na světě.

Srovnání archivních záběrů z počátků snowboardingu s dnešními fascinujícími technikami nabízí pozoruhodný zážitek: snad žádný moderní sport v posledních letech neprošel tak bouřlivým vývojem... Dřevěné počátky snowboardingu ovšem datujeme už do poloviny60. let, kdy Sherman Poppen v michiganském Muskegonu představil předchůdce dnešních dokonalých prken - snurfer.

Ve snowboardingu – ať už amatérském nebo profesionálním – se dnes točí miliardy dolarů. Pětice slavných snowboardistů nám ovšem ve filmu připomíná doby, kdy dnešní špičková výbava neexistovala a řada věcí, které tehdejší odvážlivci zkoušeli, představovala skutečné riziko. Bezpečný pohyb po strmém svahu bylo třeba “vynalézt”, podobně jako všechny ty nejodvážnější finty, které fanouškům snowboardingu berou dech.

Pětici snowboardistů si ve filmu zahrály skutečné hvězdy tohoto sportu. Jednou z nich je např. trojnásobný mistr světa Terje Haakonsen, další vítěz na U-rampě na ZOH v Turíně Shaun White. Díky účasti profesionálních prknařů nepoužil režisér ve filmu žádné speciální efekty ani kaskadéry. Veškeré záběry extrémních sjezdů jsou skutečné.

Extrémní svahy je vzrušující podívaná na nejlepší světová esa, která nadchne všechny milovníky nadupaných adrenalinových jízd.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY