Enigma

Enigma

Enigma
2001, 119 min
dokina.cz 6.5 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Britští členové dešifrovacího týmu v Bletchley Parku (známého ve II. světové válce jako "Station X") stojí v březnu roku 1943 tváří v tvář nejhorší noční můře: nacistické ponorky náhle změnily kód a bitva o Atlantik dostává nové rozměry. Z Ameriky směřují na pomoc Evropě konvoje nákladních lodí, naložených municí a zásobami jídla. Jsou ve vážném ohrožení. Ve snaze zachránit situaci požádají vedoucí činitelé Bletchley Parku o pomoc Toma Jericha (Dougray Scott), brilantního mladého matematika a dešifrátora.

Jericho však řeší i svou soukromou záhadu: Claire (Saffron Burrows), žena, kterou miluje, zmizela z Bletchley právě v okamžiku, kdy vládní orgány pojaly podezření, že v Parku je špión. Aby se dostal věci na kloub, požádá o pomoc Hester (Kate Winslet), nejlepší přítelkyni Claire. Společně postupují o krok v předstihu před zpravodajskou službou a zkoumají záhadný život Claire. Dospějí k závěru, který odhaluje mezinárodní a osobní zrady.

Enigma, podle bestselleru Roberta Harrise, je první film společnosti Jagged Films a Jaggerova první role producenta na plný úvazek. Mick Jagger poté, co získal filmová práva, zjistil, že vzácný čtyřdiskový šifrovací přístroj, který používalo německé námořnictvo, se objevil na aukci v Sotheby (londýnská aukční síň),a koupil ho. Při produkci byl používán, spolu s třídiskovým šifrovacím přístrojem a dvěmi speciálně vytvořenými replikami.
Režisér Michael Apted (Jeden svět nestačí) obsadil do hlavních rolí Dougraye Scotta (Mission Impossible ), Kate Winslet (nominace na Oscara ve filmu Titanic).

Scénárista filmu Tom Stoppard byl oceněn Oscarem za nejlepší scénář v roce 1999 (Zamilovaný Shakespeare). Film se odehrává v atmosféře válečné Anglie, v tajemném světě kódů a jejich řešení, ve světě lásky a zrady, v místě (Bletchley Park), kde se zrodil počítačový věk, tak významný pro současný svět Internetu a kde pracovali první hackeři.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY