Deset malých Indiánů

Deset malých Indiánů

Ten Little Indians
1989, 98 min
dokina.cz 4.7 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Pod horkým africkým sluncem vystoupí z vlaku neobvyklá společnost. Obézní kuchař Elmo Rodgers a jeho nervózní manželka Ethel, generál Brancko Romensky, herečka Marion Marshall, soudce Lawrence Wargrave, bývalá chůva Vera Claythorne, džentlmenský hejsek Anthony Marston, doktor, i když spíše alkoholik, Hans Werner, vysloužilý detektiv Henry Blore. Mají se zúčastnit safari pod vedením odvážného lovce, kapitána Philipa Lombarda, který se v roli průvodce divočinou rozhodl zaskočit za svého přítele.

Vysněnou dovolenou přitom financuje tajemný mecenáš, jehož totožnost, stejně jako důvody proč zrovna oni byli pozváni, je zahalena tajemstvím. Netrvá dlouho a idylka se začíná hroutit. Po překonání nebezpečné rokliny se cestovatelé ocitnou odříznuti od možnosti bezpečného návratu, když za nimi někdo zničí visutý most. Také se členové výpravy dozědí, proč právě oni byli pozváni. Podle návodu záhadného mecenáše výpravy totiž Elmo přehraje ostatním fonografový záznam, na kterém neznámý hlas odsoudí všechny zúčastněné k trestu smrti a sdělí, jakého zločinu se který z nich beztrestně dopustil.

Například Vera prý nebyla jako chůva schopná zachránit svého malého svěřence před utopením a pod skalpelem opilého doktora Wernera zemřel pacient. Ať už je hostitelem kdokoli, a možná je to dokonce někdo ze zúčastněných, jeho úmyslem je zabít své hosty, jednoho po druhém. První obětí je hejsek Marston, který se napije otráveného nápoje. Další obětí se vzápětí stane vynervovaná Ethel, která zemře poté, co polkne utišující lék, jenž jí nabídl dr. Werner. A vždy, když je jeden z hostů zabit, někdo odstraní hlavu jedné z deseti loutek malých indiánů.

Po smrti generála Romenskyho, který se zřítí z útesu, se ostatní snaží přijít na to, kdo je tajemným zabijákem. Napjatá atmosféra se ještě přiostřuje, když soudce Wargrave začne vytahovat na světlo detaily z pečlivě tajené minulosti každého z hostů. Zanedlouho zazní výstřel a soudce je nalezen mrtev. Lombardovi se podaří opravit poškozenou vysílačku a vyslat nouzový signál. Než je však záchranné letadlo bude moci najít, musí v divočině přežít ještě jednu noc.

Zatímco Lombard a Vera jsou příliš zaměstnaní svou nečekaně objevenou náklonností a milostným laškováním, mrzutý Elmo, který se jevil jako hlavní podezřelý je zabit sekerou. Vzápětí zemřou různými způsoby Marion, Blore i Werner. Vyděšená nedůvěřivá Vera postřelí Lombarda, který je kromě ní poslední kdo ještě žije a je tedy podle ní oním záhadným vrahem. Jenže v té chvíli se k jejímu úžasu objeví jeden z nebožtíků živý. Předstíraná smrt byla totiž součástí jeho ďábelského plánu.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY