Slečinky z Rochefortu

Slečinky z Rochefortu

Demoiselles de Rochefort, Les
1967, 120 min
dokina.cz 7.7 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Přední režisér Jacques Demy zde po neméně slavné hudební komedii Paraplíčka ze Cherbourgu (1964) odmítl schéma, podle nějž se musí hudební film nutně odehrávat ve stereotypním světě kabaretu. Delphine a Solange jsou dvojčata, je jim dvacet pět let a jsou krásné a oduševnělé. (Skutečnými sestrami byly i jejich představitelky Catherine Deneuve a Francoise Dorleac, která v 25 letech těsně po natočení filmu zahynula při dopravní nehodě).

Blonďatá Delphine vyučuje tanec, rusovlasá Solange učí hudební nauku. Žijí ve svém světě hudby a sní o tom, že potkají na ulici velkou lásku. Připravuje se velká pouť a kolotočáři chodí často do baru, který vede matka obou dvojčat… Milostnému příběhu, melodickým písničkám Michela Legranda a excesivní barevné dramaturgii ani na okamžik nehrozí sklouznutí do kýče, na jehož pomezí se často dostaly i ty nejlepší hollywoodské muzikály – jimž je zde vzdán patřičný hold v osobě Gena Kellyho v jedné z hlavních rolí.

V těch dalších je „vyslancem“ West Side Story americký tanečník George Chakiris a z jindy světácky dekadentního Michela Piccoliho se stal dojemný zhrzený milovník. Lásky, touhy, emoce a melodramatické zápletky v městě Rochefortu, to je hudební film francouzské "nové vlny".

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY