Clona

Clona

Shutter
2008, 85 min
dokina.cz 6.0 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Uznávaný fotograf Benjamin se po krátké pauze vrací do Japonska, kde předtím dlouho pracoval, a s sebou si bere i svou čerstvou novomanželku Jane. Dřív než se ale vrhnou do víru každodenního života v Tokiu, chtějí si užít romantické líbánky přímo pod posvátnou horou Fuji. Pronajmou si romantickou chatu a jezdí na výlety po okolí. Když se z jednoho takového výletu vracejí, je už noc. Řídí Jane, protože Benjamin je unavený, ale i ona už by nejraději byla v posteli, a tak stačila chvilka nepozornosti... Do cesty jim vbíhá neznámá mladá žena, Jane se snaží rychle reagovat, ale ženu přece jen srazí a i s autem skončí v příkopě.

Oba vyvázli bez škrábnutí, ale po neznámé ženě, jako by se slehla zem. Oba se snaží na nepříjemnou nehodu zapomenout, ale mrazení v zádech cítí pořád. A když Benjamin uvidí fotky z líbánek, zatrne mu ještě víc - na všech jsou tajemné stíny a šmouhy. A začínají se objevovat i na pracovních fotkách. Šmouhy nabývají stále jasnější tvary, až je téměř zřejmé, že mají co do činění se ženou, kterou srazili na silnici. Jane se vrhá do pátrání a zjišťuje, že jim dívka chce něco sdělit... jenže Jane ještě netuší, že jestli chce odhalit tajemný vzkaz, musí nejdřív odhalit Benjaminovu minulost, která není zas až tak jasná, jak se před oltářem mohlo zdát...

Remake dnes už kultovního thajského hororu Shutter z roku 2004 natočili pro studio FOX japonský režisér Masayuki Ochiai a Katsumi Yanagishima, výhradní kameraman režiséra a herce Takeshi Kitana. Díky této spolupráci je film velmi autentický a zároveň prodchnutý japonským "hororovým umem". Scény mají napětí, příběh pomalu, ale intenzivně graduje a zápletka má překvapivé rozuzlení. To vše dotvářejí výborné herecké výkony Joshuy Jacksona (Prokletí, Dawsonův svět) a Rachael Taylor (Transformers),. Clona není jen další z řady amerických hororů na asijský způsob, je to překvapivě silný příběh o strachu uvnitř každého z nás a utrpení, které jsme na sebe schopni přivolat.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY