Building the Gherkin

Building the Gherkin

Building the Gherkin
2005
dokina.cz 6.6 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

V roce 1996 londýnská společnost Trafalgar House zveřejnila plán na výstavbu 370 metrů vysoké stavby s plochou více než 90000 metrů čtverečních kancelářských prostor, s vyhlídkovou terasou ve výšce 305 metrů. Návrh tvaru budovy byl naprosto neobvyklý a připomínal tvarem okurku, odtud vznikla jeho přezdívka Gherkin (anglicky okurka nakládačka). Přední anglický architekt Norman Foster navrhl strukturu podobnou tvarem šišce, aby minimalizacoval vzduchové turbulence v okolí budovy.

Návrh obdržel prestižní cenu Královské britské společnosti architektů jako nejlepší nová budova roku 2004 a také Emporis Skyscraper Award za rok 2003, jako nejlepší mrakodrap světa dokončený v tomto roce. Stavba je navržena jako energeticky úsporná stavba a vyžaduje pouze polovinu energie obdobných budov. Mezery v každém poschodí vytvářejí šest šachet, sloužících jako přirozený ventilační systém. Šachty vytvářejí efekt dvouvrstvého skla a vzduchová vrstva izoluje vnitřní prostory. Architekti omezují dvojité zasklení u obytných budov, aby se vyhnuli neúčinnému proudění tepla, ale u této stavby je uvedený efekt využit. Šachty odvádějí v horkých dnech nadbytek tepla z budovy a v zimě je vnitřek budovy ohříván pasivní solární energií. Sklo zároveň umožňuje využití slunečního svitu pro osvětlení kanceláří. Navzdory celkově oválnému skleněnému tvaru je použit pouze jediný kousek zaobleného skla na vrcholovou část budovy.

Vlastníkem této budovy je švýcarská pojišťovna Swiss Re, která zde má centrálu pro operace v rámci Velké Británie. Jméno této společnosti se také občas používá pro označení této stavby – Swiss Re Tower. Ve 40. patře, nejvyšším poschodí, je umístěn bar pro nájemce a jejich hosty, který umožňuje nádherný panoramatický výhled na Londýn. Na 39. poschodí se nachází exkluzivní restaurace a o patro níže jsou soukromé jídelny. V budově jsou mramorová schodiště a výtah pro lidi se sníženou pohyblivostí.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY