Bratříčku, kde jsi?

Bratříčku, kde jsi?

O Brother, Where Art Thou?
2000, 107 min
dokina.cz 7.7 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Mississippi, třicátá léta. Tři trestanci Everett /George Clooney/, Pete /John Turturro/ a Delmar /Tim Blake Nelson/, vzájemně spoutáni, zdrhají z lapáku krajinou v naději na nalezení pokladu 1 200 000 dolarů. Slušná částka. Na cestě potkávají bluesmana Tommy Johnsona /Chris Thomas King/, který se připojí ke trojce a společně u místního hudebního vydavatele nahrají písničku, která se stane přes noc hitem jihu. Trestanci potkávají na své pouti tři krásné ženy a ráno po probuzení jsou mylně přesvědčeni, že jejich kamarád Pete byl proměněn v žábu, se kterou /s veškerou láskyplnou péčí/ putují dál.

Po přepadení jednookým prodejcem Danem Teaguem /John Goodman/, který jim žabičku zavraždí, Everett a Delmar objevují, že Pete byl opět zajat a v příhodnou chvíli mu pomohli na svobodu. Bluesmana Tommyho zachrání trojka před lynčováním Ku Klux Klanu a cesta za pokladem se trošku komplikuje, nicméně hlavním motivem útěku všech tří vězňů je odhodlání Everetta, vrátit se ke své ženě Penny /Holly Hunter/.

Další pecka z dílny bratrů Coenových /Fargo, Big Lebowski/ s hvězdným osazením: George Clooney /Báječný den, Batman a Robin,Tenká červená linie, Tři králové, Dokonalá bouře/, ve věrné napodobenině Garyho Granta a v podstatě ve své první výrazně komediální roli. John Turturro i John Goodman se sešli s bratry Coenovými /a jistě s potěšením/ ve filmu Big Lebowski, kde oba dva ztvárnili role opravdu velmi výrazné. Holly Hunter /Piano, Firma/ je jednou z dnešních všestranně nadaných hereček. Stejně jako u filmu Big Lebowski, tak i ve filmu "Bratříčku, kde jsi?" čiší z obou projektů pohoda a radost z práce. Film byl úspěšně představen na MFF v Cannes, kde byl nominován na Zlatou palmu a bude uveden na Febiofestu 2001. Dvě nominace na Zlatý Glóbus jistě nezůstanou bez odezvy a očekáváme též nominace na Oscara.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY