Bratři, jak se patří

Bratři, jak se patří

Stuck on You
2003, 118 min
dokina.cz 6.9 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

To, co se v přeneseném smyslu slova říká o některých sourozencích - že jeden bez druhého neudělají ani krok - platí v případě Boba a Walta doslova. Jsou siamská dvojčata srostlá od ramen po boky a sdílejí společný život prací počínaje a milostným životem konče. Méně průbojný Walt je smířen s tím, že musí ustupovat asertivnějšímu a ctižádostivějšímu Bo. Ale když si jeho dvojče - vášnivý ochotník, usmyslí jet do Hollywoodu a pokusit se o kariéru herce, je to i na Walta trochu silná káva. Jenže Bo prosadí svou: nejenže odcestují, nejenže sežene po mnoha peripetiích vlastního agenta (byť vysloužilce, který dožívá v domově důchodců), ale světe, div se!, dostane roli v televizním seriálu.

Pro zázrak takového kalibru je jednoduché vysvětlení: superstar Cher, která se chce vyvléknout ze smlouvy na seriál, využije právnické kličky, která by jí umožnila se ze smlouvy vyvázat. Proto trvá na angažování Bo, neobvyklého dvojpartnera. Jenže producent rozpozná, oč jde, a proto kývne i na tak nesmyslný požadavek. Seriál odstartuje, a zcela nečekaně díl od dílu stoupá popularita hereckého začátečníka. Ten s notnou pomocí celého televizního štábu předstírá, že Walt neexistuje. Jako v každé bláznivé komedii musí dojít příběh ad absurdum: nejenže televizní seriál má úspěch, ale Bo se stane hvězdou. Tím ale zákonitě nastane okamžik, kdy už není možné kamuflovat druhé dvojče a to se musí objevit na veřejnosti. Štěstěna je siamským dvojčatům nakloněna i nadále: honorář umožní, aby bratři podstoupili operaci, která je od sebe oddělí. Konečně nastane okamžik, o němž tolik let snili: každý může jít vlastní cestou. Jenže na roky strávené bok po boku nelze jen tak zapomenout. Režisérská a scenáristická dvojice Peter a Bobby Farrellyovi snímkem "Bratři, jak se patří" pokračuje v sérii filmových komedií tvrdšího kalibru, které u publika bodují: vzpomeňme snímků Blbý a blbější I. a II., Něco na té Mary je, Já, mé druhé já a Irena. V průběhu času se jejich humor transformoval, aniž ustal gejzír ztřeštěných nápadů, pro něž ho především mladí diváci obdivují.

Matt Damon (Bo) debutoval ve filmu Mystic Pizza. Že je talent, měl příležitost mnohokrát dokázat ve filmech jako Dobrý Will Hunting, Vyvolávač deště, Talentovaný pan Ripley či Zachraňte vojína Ryana. Rolí Bo přestoupil bez zaváhání do komediálního žánru. Greg Kinnear (Walt) je z dvojice méně známý. Viděli jsme ho ve filmech Sestřička Betty, Animální přitažlivost, Téměř dokonalý zločin, Údolí stínů.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY