Anne Devlin

Anne Devlin

Anne Devlin
1984, 120 min
dokina.cz 7.9 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Historické drama zasazené do bouřlivého roku 1798 je dalším dílem režisérky Pat Murphyové, které zkoumá roli prosté ženy z pohledu rozvoje silného, proslulého irského vlastenectví. Anne Devlin žije pokojně se svou nacionálně orientovanou rodinou v Rathorumu. Rodina je zcela závislá na příjmech otce. Ten je však na základě pochybného, vykalkulovaného svědectví uvězněn pro údajnou rebelii. Po propuštění se celá rodina po mnoha nesnázích stěhuje do Dublinu, protože jim nabídl pomoc bratranec.

Naivní Anne pracuje v cizí rodině jako služka a je tvrdě ponižována. Svůj volný čas tráví čtením zakázaných revolučních spisů, ve kterých se pojednává o nejbližší vzpouře. Když se plán vzpoury prozradí, Anne je zatčena, vyslýchána a sadisticky týrána. Dokonce jí vyhrožují oběšením, když neprozradí jména rebelantských vůdců. Anne stoicky přijímá utrpení a neprozradí vůbec nic. Teprve po čase je propuštěna na svobodu. Je vyčerpaná, zklamaná lidmi, její vzdor a hrdost se však nikomu nepodařilo zlomit.

Toto krásné, pomalu plynoucí drama vyzdvihuje prostřednictvím skvělého výkonu hlavní hrdinky čistotu myšlení prostých lidí té doby, Anninu nezlomnou jistotu a víru ve světlejší, radostnější budoucnost jejího těžce zkoušeného národa. Skvělá kamera, spočívající na hrdinčině netečné, bledé tváři, jejíž ticho zachránilo mužské životy, stylové kostýmy a prostota žití evokují krásu Vermeerových obrazů.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY