Anna a král

Anna a král

Anna and the King
1999, 142 min
premiéra: 2. března 2000
dokina.cz 6.3 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Ovdovělá učitelka Anna podnikla něco, co bylo pro ženu z viktoriánské Anglie naprosto nezvyklé. Rozhodla se ojet se svým synem na dobrodružnou cestu do neznámé země, do Siamu. Chce ji poznat a pokusit se tak navázat spojení dvou odlišných světů. Nechává se zaměstnat jako učitelka početných dětí samotného siamského krále Mongkuta. Kultivovaná Anna zprostředkovává svým žákům konfrontace obou kultur se všemi rozlišnostmi náboženství i nesmyslnými předsudky a poznává, že siamský král je muž, který přesně ví, kam chce vést svou zemi a jek vypadá moderní svět. Tak si krásná a emancipovaná anglická učitelka zamiluje nejen exotickou zemi, ale i krále samotného.

Oscarová herečka Judie Fosterová se představuje jako nezávislá anglická učitelka spolu s mezinárodní exotickou hvězdou Chow Yun-Fatem (Střelci na útěku, Hard Boiled), který hraje siamského krále Mongkuta ve filmu Anna a král.
Nádherné exteriéry a výprava, pikantní existence králova harému a hvězdná herecká obsazení ve velkolepém příběhu o narůstajících sympatiích a citech mezi evropskou učitelkou a asijským králem, o konfrontaci dvou kultur a světů, a zároveň o možnostech spojení dvou odlišných vidění, když si lidé porozumějí. Mezinárodní štáb, v čele s režisérem Andy Tennantem (např. Věčný příběh), jehož vzory byly takové filmy jako Doktor Živago, Statečné srdce nebo Vzpomínky na Afriku, přichystal v duchu těchto filmů opravdovou pastvu pro oči - historický milostný příběh s atraktivním obsazením.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY