ABBA: 30 let

ABBA: 30 let

Super Troupers: 30 Years of ABBA
2004, 71 min
dokina.cz 7.6 index
Režie:
Hrají:

Agnetha, Frida, Björn a Benny: to byla dnes už legendární švédská skupina ABBA. Benny s Björnem se znali od poloviny šedesátých let, a jejich začátky byly blíže folku než pop-music. V roce 1970 se Björn oženil se zpěvačkou Agnethou, a o tři roky později si Frida vzala Bennyho. Před Velkou cenou Eurovize, která se v roce 1974 konala v anglickém Brightonu si skupina vybrala jméno ABBA, a soutěž vyhrála písní Waterloo.

Od poloviny sedmdesátých let začala ABBA svými melodickými písněmi pronikat do mezinárodních hitparád. Stačí si připomenout hity Dancing Queen, Money, Money, Knowing You, Knowing Me nebo Thank You For the Music. Typické písničky ABBY vycházejí z karnevalově refrénové melodiky, vokální zvukomalebnosti a podmanivého tanečního rytmu.

Ve světě pop music je množstvím svých hitů ABBA fenomén. Nedávné spekulace o tom, zda slavná švédská skupina ABBA znovu kompletně vystoupí, vzaly za své. Jeden z jejích bývalých členů Björn Ulvaeus dokonce prozradil skutečný důvod, proč nelze popovou legendu obnovit - někdejší členové už jsou prý příliš "při těle" na to, aby se vešli do svých původních jevištních kostýmů.

Tři členové kdysi slavné čtyřky se v dubnu 2004 sešli, aby oslavili třicáté výročí svého úspěchu v písničkové soutěži Eurovize. Účast na setkání odmítla pouze Agnetha Fältskogová, která s Ulvaeusem od rozvodu v roce 1979 prý stále ještě nemluví.

Po šestnáctileté odmlce blonďatá Agnetha nahrála své album My Colouring Book téměř potají, ale od chvíle, kdy zvěsti o něm vyšly na povrch, provází návrat proslulé Švédky velká pozornost hudebních vydavatelství i médií. "Chtěla nejdřív zjistit, zda jí hlas vydržel, to bylo pro plánovaný návrat důležité. Hlasově je na tom pořád dobře," řekl Staffan Lindé, ředitel soukromé společnosti Agnethy Fältskogové. "Už volaly snad všechny světové televize," dodal.

Poprvé od samého počátku své hudební kariéry si navíc třiapadesátiletá Agnetha pro novou desku napsala několik svých písní sama. Práci na návratu zahájila už před několika lety, ale musela ji přerušit kvůli zdravotním problémům svého spolupracovníka, dřívějšího legendárního zvukaře skupiny ABBA Michaela B. Tretowa.

Skupina ABBA úspěšně prorazila v populární hudbě ve druhé polovině 70. a na počátku 80. let. Kromě Agnethy v ní zpívala ještě Annifrid Lyngstad, mužský doprovod jim tvořili jejich tehdejší manželé Björn Ulvaeus a Benny Andersson. Annifrid vydala před několika lety sólové album ve švédštině, Björn a Benny od rozpadu skupiny napsali sérii úspěšných muzikálů.

Agnetha ale žila od poloviny 80. let v ústraní a před svým novým albem vydala útlou knihu svých vzpomínek. Všechny nabídky k tomu, aby Björn, Benny, Agnetha a Frida znovu vystoupili a zazpívali spolu, kvarteto zatím odmítá. Koncem 90. let odmítla ABBA společně koncertovat, i když nabízený honorář zněl na miliardu amerických dolarů. Björn, který koncem dubna 2005 oslavil šedesáté narozeniny, s trochou nadsázky říká, že ABBA o svém návratu na pódia nemůže uvažovat ani omylem. "Nikdy se to nestane, už několik let se nedokážu narvat do svého kostýmu," říká se smíchem muzikant.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY