13. komnata Kamily Moučkové

13. komnata Kamily Moučkové

13. komnata Kamily Moučkové
2005

Kamila Moučková byla známou rozhlasovou moderátorkou a od dob počátků vysílání Československé televize také populární tváří televizního zpravodajství. Její profese pro ni znamenala opravdu hodně a do jisté míry před ní ustupovala do pozadí i její rodina. S prvním manželem se rozvedla kvůli svému druhému muži poměrně brzo po narození prvního dítěte, v druhém manželství měla další dvě děti a pak ji manžel opustil. S dalším partnerem Jiřím Zahajským prožila těžkou část životního období, kdy nemohla vystupovat v médiích a nesehnala žádnou odpovídající práci. Po roce 1968 a především po podpisu Charty 77 musela zmizet z veřejného života. Žila mnoho let v ústraní, zbavena své milované práce, lepila pytlíky, pomáhala šířit zakázanou literaturu, odhodlána, že tento čas zasvětí především tomu, že bude dělat zázemí milovanému muži. Po mnoha letech skončil rozchodem i vztah s hercem Jiřím Zahajským. Ke své práci v rozhlase a televizi se Kamila Moučková mohla v jiné podobě vrátit až po roce 1989 ve svých 62 letech.

Její životní příběh, úzce propojený s politickým vývojem v naší zemi, zaujme v kontrapunktu s osudem jejího otce, známého komunistického novináře Viléma Nového. Jako malá holčička s ním ve roce 1948 navštívila Hrad, kde ji na kolenou pohoupal Klement Gottwald. Později se cesty otce a dcery diametrálně rozešly. Průvodcem pořadu je Jan Lacina, který se ptá na pocity Kamily Moučkové z období profesních úspěchů i náhlého ústupu za slávy, na vztah k otci, k dětem, na její lásky a rozchody. Kamila mluví o sobě otevřeně, nic nepředstírá a snad s výjimkou rozvodu s prvním manželem ničeho ve svém životě nelituje.

Třináctá komnata v tomto případě skrývá zlomové okamžiky nejen v životě portrétované osobnosti, ale i z nedávné minulosti naší země. Režisérkou pořadu byla Olga Sommerová, která má ke Kamile Moučkové blízký vztah a načrtla její životní příběh s lehkostí a porozuměním.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY