13. komnata Hany Zagorové

13. komnata Hany Zagorové

13. komnata Hany Zagorové
2006

Spolu se zpěvačkou Hanou Zagorovou se vrátíme do krajiny jejího krásného dětství na Ostravsku, v rodných Petřkovicích. Prostřednictvím archivních záznamů i vyprávění sledujeme první úspěchy, vítězství v pěvecké soutěži Hledáme mladé talenty i herecké začátky v televizi. Slibná kariéra je narušena nejdříve jednou a později další, ještě vážnější chorobou, což ovlivňuje pohled dívky na svět i na sebe a přináší pokoru.

Hana Zagorová trpí od mládí těžkou poruchou krvetvorby. Více než třicet let své aktivní kariéry dochází na transfuzní oddělení, kde jí vyměňují krev. O své nemoci dříve veřejně nemluvila, nechtěla, aby ji někdo litoval. Po celou dobu věděla, že se pohybuje na hraně mezi životem a smrtí. Reportérka České televize se pokusila nalézt odpověď na otázku, jak nemoc ovlivnila kariéru Hany Zagorové? Dokázala díky hendikepu víc, než by dokázala, kdyby byla zdravá? Kdyby nežila pod tlakem nemoci a měla na všechno víc klidu a víc času?

Dostáváme se i k tématu mateřství. Dozvíme se o smrtelném nebezpečí, které hrozilo při těhotenství, o opakovaném úsilí o adopci. K tomu, jaké plány zpěvačka v osobním životě měla a jak jí v jejich naplnění nemoc zabránila. Vzdala pak boj s větrnými mlýny nadobro a definitivně. Vrátíme se i k tomu, jak se Hana Zagorová jako jedna z mála osobností české populární hudby nebála podepsat petici Několik vět. Snad i proto, že boj s nemocí vyžadoval větší statečnost než podpis, který mohl ohrozit její práci.

Na konci příběhu se zpěvačka vrací k rodičům a dětství a svěří se nám s tím, jak se podařilo dosáhnout toho, že po letech nemoc ustoupila. Novinářka bilancuje náš příběh. Konstatuje, že Hana Zagorová nás pustila tam, kam sama chtěla. Nedozvěděli jsme se všechny podrobnosti z jejího osobného života, ale do její třinácté komnaty jsme přesto nahlédli. Důležitý je smysl toho všeho, co jsme hledali. Někdy nás může příběh jiného člověka inspirovat k tomu, jak zvládnout svůj těžký kus života. Možná může tajemství Třinácté komnaty Hany Zagorové takovou inspirací pro někoho být.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY