13. komnata Evy Pilarové

13. komnata Evy Pilarové

13. komnata Evy Pilarové
2005

Každý třetí člověk se v životě setká se zhoubným nádorem. Všichni si myslíme, že patříme k těm zbylým dvěma. Když pak nemoc udeří, chováme se, jako bychom o ní v životě neslyšeli. Nechceme umřít, bojíme se utrpení. A když udeří těsně vedle, do našich dětí či partnerů, jsme stejně vylekaní a bezradní jako oni. Někdy i víc.

Eva Pilarová onemocněla před šestnácti lety. Dávali jí rok a půl života. Dneska žije, zpívá, dělá si plány.

Třináctou komnatou Evy Pilarové je její strach a jeho následné překonání v pro ni zcela zásadní věci: jeden z lékařů jí po stanovení diagnózy - rakovina - varoval před léčbou argumentem: "Ztratíte hlas."

Průvodkyní příběhem jejího boje s nemocí se stala Tereza Brdečková. O překonání strachu a nezdolné víře v uzdravení mluví také s jejím manželem, který jí byl velkou oporou, dále s farářem, lékařem i s léčitelem. Terezu Brdečkovou spojuje s Evou Pilarovou osobní prožitek. Manžel Terezy Brdečkové, básník a písničkář Jiří Dědeček onemocněl rakovinou před šesti lety. I on se uzdravil. Eva Pilarová a Tereza Brdečková jsou každá docela jiná: Evu Pilarovou známe jako přední dámu showbusinessu, Tereza Brdečková je publicistka a spisovatelka. Pilarová je věřící, Brdečková ne. Zpěvačka vše zažila na vlastní kůži, její průvodkyně jenom zvenku. Jenže když přijde na otázky nemoci, života a smrti, jsme na tom všichni stejně. Obě ženy jsou dnes přesvědčeny, že o rakovině a o tom, co s ní souvisí, se má mluvit. Protože člověk se bojí hlavně toho, co nezná.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY