Zkrocená hora - preview

28. 8. 2008 - 12:18 | Téma | red

Zkrocená hora - preview zdroj: tisková zpráva

V čelní skupině oscarového pelotonu má širokorozchodné romantické drama Brokeback Mountain Anga Leeho jednu nepopiratelnou výhodu – odehrává se na domácí, americké půdě, a to přímo mezi drsnými horáky a cowboyi

V čelní skupině oscarového pelotonu má širokorozchodné romantické drama Brokeback Mountain Anga Leeho jednu nepopiratelnou výhodu – odehrává se na domácí, americké půdě, a to přímo mezi drsnými horáky a cowboyi.

Brokeback Mountain Jednoho rána onoho neslavného roku 1963 se v Signalu v horském státě Wyoming před vraty místního farmáře Joea Aguirreho setkají dva mladíci. Honák Ennis Del Mar (Heath Ledger) a jezdec rodea, Texasan Jack Twist (Jake Gyllenhaal) tu hledají práci na léto. Oba jsou to běžní mladí muži - chtějí práci, ženu a rodinu. Aguirre je pošle hlídat dobytek vzhůru pod štíty velehor, kde se do sebe hrdinové zamilují.
Na konci léta Jack s Ennisem zavedou dobytek do údolí a jejich cesty se rozejdou.

Ennis zůstává na wyomingské hroudě, ožení se s Almou (Michelle Williamsová) a brzy se jim narodí dvě dcery. Jack odjel do Texasu, zamiluje se do princezny koridy Laureen Newsomeové (Anne Hathawayová) a požádá ji o ruku. I mají spolu syna a práci. Uplynou čtyři roky, společná letní historie však v srdcích obou mužů zůstává jako sníh na horských štítech. A tak jednou pošle Jack Ennisovi zprávu, že přijede na návštěvu. City hrdinů vzplanou jako střecha Národního divadla. Jack s Ennisem se pak snaží vídat i v následujících letech, což nevyhnutelně vytváří napětí v jejich rodinách.

Brokeback Mountain Brokeback Mountain vzniká na motivy povídky Annie Proulxové. Podle jejího románu před 4 lety natočil Lasse Hallström sladkobolné Ostrovní zprávy. Scénář Brokeback Mountain napsali Larry McMurtry (román a spolupráce na scénáři The Last Picture Show) a televizí kovaná Diana Ossana.

O momentální konjunktuře Jakea Gyllenhaala jsme mluvili v souvislosti s dalším oscarovým favoritem, protiválečným dramatem Jarhead Sama Mendese. Připomeňme tedy jen, že na aktuálním festivalu v Benátkách se v soutěži promítá drama Johna Maddena Proof, kde Gyllenhaal doplňuje Anthonyho Hopkinse a Gwyneth Paltrowovou. Perný rok má ovšem i Heath Ledger. Po malé australské lovestory Candy přišly Legendy z Dogtownu, v Benátkách se promítají Bratři Grimmové Terryho Gilliama a mimo soutěž i Hallströmův Casanova, kde si Ledger zahrál slavného svůdce. Michelle Williamsovou si můžeme pamatovat z titulky ve Wendersově Zemi hojnosti, Anne Hathaway hrála v kusu Nicholas Nickleby, nověji potom v odpočinkové komedii Deník princezny 2: Královské povinnosti.

Brokeback Mountain Původně měl na Brokeback Mountain spadeno Gus Van Sant (Gerry), ale díky přesunům práv mezi studii nakonec ze hry vypadl. Nahradil jej Ang Lee, známý především jako režisér Tygra a draka (Wo hu cang long), který odstartoval slavnou éru wire-fu. Na mezinárodní scéně se Lee prosadil svým druhým filmem, komedií Svatební hostina (Hsi yen) (1992), s níž vyhrál zlatého berlínského medvěda. O rok později zaujal kulinářským Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) a v roce 1995 přišel Leeův první hollywoodský film: Rozum a cit. Posledním Leeovým snímkem byla adaptace přáběhů komiksu Hulk, kvůli kterému se autor vzdal režírování Terminátora 3.

Pod Leeovým vedením by měla být Brokeback Mountain velkolepou exteriérovou podívanou a la Marlboro Country. Kameramanem je ostatně Rodrigo Prieto, dvorní spolupracovník mistra výtvarně silných dramat, Alejandra Gonzáleze Iñárritua (Amores perros). Zajímavé je, že z Mexičanova týmu audiovizuálních playerů přešel k Leeovi i skladatel Gustavo Santaolalla.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.