Život je boj

3. 7. 2009 - 7:47 | Téma | red

Život je boj zdroj: tisková zpráva

Proč se vydávají mladí muži z takových míst jako je Alabama do New Yorku? Prodávat padělané kopie knih a nahrávek všeho druhu? A kdo je tenhle mladý muž jménem Shawn MacArthur? Když mladík otevře svůj „krámek“ (prodává z tašky na jedné newyorské ulici) stane se obětí dobře zorganizované tlupy zlodějů. Zaujme jejich šéfa, který v něm vidí další možnost výdělku. Historka o tom, jak venkovský mládenec přišel do velkého, zlého města a uspěl díky pádnosti vlastních pěstí, platí v tomto případě doslova...

Film má jednoduché schéma, nic neočekávaného se nestane, vše je od začátku jasné. I scenáristické skoky do prázdna jsou omšelé: proč si mladík s vysokoškolským vzděláním vydělává na život prodejem podřadného zboží na ulici a pak pěstmi? Shawn boxuje postupně s protivníky z Ruska, Mexika, Asie, a nakonec s černochem. Jako bychom se museli povinně prokousat očekávatelnou mezinárodní bídou.

Příběh ale zachraňují postavy a jejich vztahy. Hlavní hrdinové jsou velmi lidští, nejednoznační, chybující. Přestože scénář je v jejich vývoji silně omezuje, jsou schopní lidských poklesků i porozumění. Jejich mezilidské vztahy se rozvíjejí pomalu, pokrouceny jejich dřívějšími životy a zkušenostmi. Vše je tak dobře zahráno, že hotový film putoval do kin, a ne rovnou na DVD.

Tak například Harvey, podvodníček a zlodějíček třetí třídy. Pořád hledá něco na prodej, něco „na obchod“, možnost výdělku. Je to příslovečný černoch z Chicaga, jehož sny pohltil chodník New Yorku. Ale jak jemně a odstíněně je zahrán, jak praktický a přitom smutný člověk to je. Terrence Howard je jako Harvey Boarden pln lidského pochopení a beznaděje, které jsou většině herců vzdáleny nejenom na plátně…

Shawn zde představuje typ příjemně vypadajícího (snad až příliš dobře), poměrně čerstvého mladíka z provinčního města (je z Alabamy). Je nezkušený a je to na něm vidět. S přehledem a zádumčivou tajuplností ho hraje Channing Tatum, který se objevil již v režisérově debutu A Guide to Recognizing Your Saints, a nedávno také ve Vzpouře v Seattlu.

Vůbec – svět zdejších pouličních boxerů je plný krasavců. Například Martinou (Luis Guzmán) a Evan Halley (Brian White), oba dřívějšími zápasy neposkvrnění, což je poměrně nereálné ve světě bídy a rvaček.

Zulay Henaová v roli krasavice Zulay Velezové, doplněná obvyklou dcerkou a neobyčejnou babičkou, je tu hlavně jako sexuální doplněk, ale i ona má svůj kousek lidskosti. Altagracia Guzmanová v roli oné otravné babičky si zaslouží zvláštní pozornost za skvělý výkon, který do filmu vnesl prvky komedie. A co ti dva (Shawn a jeho černošský rival Evan), kteří se znali na Jihu, a teď se potkali ve velkém městě, kde jejich cesta k úspěchu vede přes zápas v ilegálním ringu? Jak moc změní takové okolnosti lidský život?

Je to krátký, poměrně jednoduchý film, klasickým způsobem snímaný kameramanem Stefanem Czapskim v temných tónech, jakoby zaprášený, ošoupaný, unavený. Chladné temno filmu noire je částečně předvedeno v hereckých výkonech. Příběh se vyhýbá zbytečným krutostem a hrubostem, i když je tu dost bitek. Ty ale vlastně, až na závěrečný boj, nevedou k podstatným zvratům děje.

Box bez rukavic, holýma rukama, má v New York City (neplést si se státem) dlouhou tradici. Trvá to již více než sto let, a skoro stejnou dobu je tento sázkařský „sport“ ě zakázaný. Dlouhé roky se skrýval za zamčenými dveřmi malých arén a za zdmi dvorků. To proto, že protivníci si při něm doslova rozmlátí lebky, trvalá poranění mozku byly součástí těchto soubojů, v nichž chudáci bez peněz mlátili jeden druhého pro pobaveni lůzy a boháčů. Není jisté, zda se to ještě v takovém rozsahu odbývá. Kolik asi peněz bylo již prosázeno na neznámé, nadějné boxery, kteří se ale nikdy neobjeví v žádné regulérní lize. Nejsou to ale obvykle oni, kdo na soubojích vydělávají.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.