Zemřel Miroslav Moravec

30. 3. 2009 - 8:44 | Téma | red

Zemřel Miroslav Moravec zdroj: tisková zpráva

Známý český herec a dabér podlehl rakovině. Praha 29. března (ČTK/Tiscali) – Ve věku 70 let zemřel v neděli časně ráno ve Fakultní nemocnici v Praze-Motole populární herec a dabér Miroslav Moravec

Miroslav Moravec Praha 29. března (ČTK/Tiscali) – Ve věku 70 let zemřel v neděli časně ráno ve Fakultní nemocnici v Praze-Motole populární herec a dabér Miroslav Moravec. Podlehl rozsáhlému nádorovému onemocnění. Jeho zdravotní problémy začaly před třemi lety, kdy ho porazil couvající taxík a zlomil mu nohu v krčku. Pak prodělal šedý zákal a loni zkolaboval v důsledku plicní embolie. Koncem ledna byl populární herec přijat na vinohradskou kardiologii kvůli vleklým problémům se srdcem, odkud byl převezen kvůli rakovině plic na Pneumologickou kliniku Fakultní nemocnice v Motole. Jeho stav se pak často měnil, ale zůstával vážný. V polovině března se podrobil první chemoterapii.

Miroslav Moravec prošel ve svých hereckých začátcích divadla v Mostě, Chebu a Zlíně, v roce 1968 se stal členem Krejčova Divadla za branou v Praze. Po jeho násilné likvidaci strávil šestnáct sezon v libeňském Divadle S. K. Neumanna scéně, odkud přešel do souboru Městských divadel pražských. V polovině devadesátých let se stal členem Divadla na Vinohradech, kde působil do roku 2004. Celkem ztvárnil přes sedm desítek filmových i televizních, vesměs vedlejších rolí. Díky kultivovanému přednesu byl vyhledávaným spíkrem a recitátorem. Exceloval ovšem v dabingu, kde svůj zvučný basbaryton propůjčil inspektoru Kojakovi, komisaři Moulinovi, Jeanu Maraisovi, Alainu Delonovi, Jeanu-Paulu Belmondovi, Henrymu Fondovi a řadě dalších herců. Začátkem tohoto roku oslavil v pražském klubu Mat sedmdesátiny. Zdál se být v dobré formě a po gratulacích neskrýval dojetí, i když přiznal, že slzy chlapovi nesluší.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.