Zemřel herec Dennis Hopper

30. 5. 2010 - 13:00 | Téma | red

Zemřel herec Dennis Hopper zdroj: tisková zpráva

Život amerického herce Dennise Hoppera často připomínal houpačku - jeho herecká hvězda několikrát vyhasla, aby se vzápětí opět rozzářila. Kromě hraní a režírování se Hopper věnoval i fotografování nebo malování. Nesmrtelnost mu přinesl především snímek Bezstarostná jízda z roku 1969. Dnes ve věku 74 let zemřel.

Hopperovi, který se naposledy ve větší roli objevil v roce 2008 ve snímku Umírající zvíře, loni v říjnu lékaři diagnostikovali rakovinu prostaty. V souvislosti s nemocí podal v lednu žádost o rozvod se svou pátou ženou, Victorií Duffyovou, kterou si vzal v roce 1996 a se kterou má šestiletou dcerku. Ještě letos v březnu dostal Hopper svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

Hopper si hned na počátku kariéry získal reputaci konfliktního a rebelujícího herce. Tato pověst ho provázela i v pokročilejším věku a k jeho pádům také přispěly drogy, alkohol a právě pověstný temperament. "Ve filmovém průmyslu jsou lidé praštění, velmi praštění a pak je tam Dennis Hopper," napsal o něm například britský filmový časopis Hotdog. Bouřlivý byl i osobní život tohoto pětkrát ženatého muže, který se kvůli svému chování na čas ocitl na černé listině několika studií.

Rodák z kansaského Dodge City hrál již jako teenager divadelní role v shakespearovském repertoáru. Před kamerou se poprvé objevil v roce 1954 ve filmu Johnny Guitar Nicholase Raye, jenž ho obsadil i do Rebela bez příčiny vedle Jamese Deana. Hopper se s Deanem sblížil a slavný filmový rebel ho podnítil k malování a fotografování. Hopper si zahrál i v Deanově posledním filmu Obr. Ve druhé polovině 50. let se uplatňoval v televizních seriálech, ale tehdy se objevily první problémy v Hollywoodu kvůli chování. A nastal ústup ze scény.

Vrcholem následného návratu byla kultovní Bezstarostná jízda (1969). Podle kolektivně napsaného scénáře (nominace na Oscara) a v produkci Petera Fondy tento film režíroval, za což obdržel cenu na MFF v Cannes za debut. Ve filmu vytvořil i ústřední postavu vlasatého motorkářského "hipíka" Billyho, který spolu se svým přítelem v podání Fondy putuje napříč USA. Jejich drogami napěchovaná cesta ukázala za doprovodu dobové hudby bouřlivou atmosféru tehdejších let a film podal jedno z nejcitlivějších svědectví o Americe 60. let také proto, že vycházel z životní zkušenosti svých tvůrců.

Bezstarostná jízda zdroj: tisková zpráva

Poté přišla další krize a tvůrčí pauza. "Od roku 1971 do 1982 jsem nedělal filmy. Kromě jiného jsem demonstroval proti válce ve Vietnamu. Pamatuji, že mi nikdo nepomáhal. Odešel jsem žít do Paříže," řekl v jednom z rozhovorů. Někteří režiséři mu přesto občas nabídli hereckou příležitost, Hopper spatřoval ve všem spiknutí proti své osobě. Z tohoto divokého období plného drog a alkoholu pochází například role šíleného novináře ve filmu Apokalypsa Francise Forda Coppoly.

V roce 1982 skončil v léčebně. "Pil jsem dobrého dva a půl litru rumu denně a každých pár dnů vtáhl 14 gramů kokainu," vzpomínal na toto těžké období, ze kterého ho dostala podivná historka: "Kdosi vystavil mé staré fotografie, a to někoho podnítilo, aby za mnou přišel s nabídkou ukázat nejnovější malířskou tvorbu. A já k vernisáži udělal performanci - 'Ruskou smrtící židli'. Vstoupil jsem do kruhu sestaveného ze spojených zapálených dynamitových tyček. A dřepnul si, zatímco nálož explodovala. A přežil jsem. Když jsem přežil, chtěl jsem skoncovat se sebeničením, získat jasný pohled a jít dál."

Na výsluní se opět vrátil v roce 1986 rolí psychopata Franka Boothe v Lynchově Modrém sametu. Comeback pokračoval v 90. letech rolemi ve filmech Nebezpečná rychlost (1994) a Basquiat (1996).

Vedle herectví a režírování se Hopper věnoval fotografování. Vydal knihu fotografií Out of the Sixties a uspořádal řadu výstav. Několikrát také navštívil Česko, kde byly jeho nejslavnější filmy do roku 1989 tabu.

Bouřlivý byl i Hopperův rodinný život. V letech 1961-67 měl za manželku Brooke Haywardovou, v roce 1970 se za devět dní stačil oženit i rozvést se zpěvačkou skupiny Mamas and Papas a herečkou Michelle Phillipsovou, v roce 1972 uzavřel sňatek s herečkou Dariou Halprinovou a v letech 1989-1992 měl za manželku Katharinu La Nasaovou. Od roku 1996 byla jeho manželkou Victoria Duffyová. Celkem měl čtyři děti.

V roce 2008 byl Hopper povýšen do hodnosti komandéra francouzského Řádu umění a literatury.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.