Zbytečná krutost: KREV

28. 1. 2008 - 17:08 | Recenze | red

Zbytečná krutost: KREV zdroj: tisková zpráva

U nás se filmu bratří Coenů sice říká Zbytečná krutost, ale nějak mi není jasné, proč vlastně

U nás se filmu bratří Coenů sice říká Zbytečná krutost, ale nějak mi není jasné, proč vlastně. Blood Simple je názvem mnohem chladnějším, cyničtějším, a tak i vtipnějším. Česky by se hodilo nejspíš Vidět rudě. Ale dosti už o tomto. Nehodlám se rozepisovati o dalším zprzněném názvu, chci se věnovati všem zraněním, která hrdinové a hrdinky v kině utrží. Chci se věnovati vší krvi, která z plátna prýští. To chci. A vy taky, jenom nepovídejte!

Ray je bezpochyby hlavním klaďasem Coenových kina. Celým filmem prochází téměř bez úhony. Detektiv Vesser ho ale střelí do pravé plíce, když Abby rozsvítí. Střelí ho zezadu a jak si můžete všimnout, je to rána ze všech nejkrvavější, padla přímo doprostřed pravé plíce.

Julien Marty, Abbyin manžel, je na druhou stranu postavou zápornou. A je to vidět i na počtu zranění. Nejdřív mu v manželské bitce Abby zlomí ukazovák pravé ruky, potom ho ještě kopne do břicha. Marty se z toho vyzvrací. Ani Martyho pak nemine detektivova kulka. A i v jeho případě míří do pravé plíce. Střela ale směřuje k hornímu okraji, až někam ke klíční kosti, a tak moc paseky nenadělá. Marty totiž nemůže jen tak vykrvácet, musí vydržet frišný ještě několik desítek minut. To ho potom Roy zaživa zasype hlínou v mělkém hrobě.

Zátiší s živou mrtvolou Detektiv Vesser, soukromý detektiv, je v jistém smyslu slova spojovacím článkem filmu. Patří mu komentáře mimo obraz a vykonává nejvíc „špinavé“ práce. Proto asi také utrží nejbolestnější rány. Nejdřív mu v opuštěném domě Abby přibouchne pravou ruku v okně, aby mu ji hned nato prorazila pořádným bowiákem. Když se detektiv snaží nebohou ruku vyprostit, nařízne si o střep ve vyskleném okně boltec pravého ucha i okolní krční partie. Potom ho Abby sejme, jak jinak, do pravé plíce. Střela směřuje ke spodnímu a vnějšímu konci plíce, ale i tak si detektiv nezapamatuje víc, než jednu kapku z kohoutku nad ním.

Blood Simple ještě přináší hrst mrtvých ryb a zadní sedadlo Rayova auta prosáklé krví, ale to už jsou drobnosti. Také si všimněte, že Marty pořád blije. Mimokrevně je největším úletem scéna, kdy barman přeskočí bar, přeběhne k jukeboxu, chytne hostovu minci a sám si vybere písničku. Pak se vrací, skočí na barový pult, do rytmu nechá zapištět podrážky svých čínských tenisek, seskočí a věnuje se přítelkyni.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.