Zakletý v čase

14. 11. 2009 - 17:00 | Téma | red

Zakletý v čase zdroj: tisková zpráva

Zakletý v čase je romantickým snímkem režiséra Roberta Schwentkeho, natočeným na motivy bestselleru spisovatelky Audrey Niffegger.

Hlavní postavou filmu je Henry (Eric Bana), knihovník z Chicaga, trpící genetickou poruchou, která ma za následek, že se Henry téměř celý život přesouvá v čase bez jakékoli kontroly. Clare (Rachel Adams), kte Zakletý v čase zdroj: tisková zpráva rá je do Henryho zamilovaná se snaží se svoji láskou žít, i na vzdory anomálie, normální život.

Film je rozdělen do několika částí podle životních etap. Poprve se Henry s Clare setkávají v době, kdy je Clare pouhých 6 let. Setkání proběhne na louce za domem Clariných rodičů, kde se Henry, který právě přicesoval z jiné doby ukrývá zcela nahý ve křoví. Kdo by ovšem v Henrym viděl prostého exibicionistu, ten by se šeredně zmílil. Důvod je zcela odlišný Henry časem cestuje, jeho oblečení ovšem ne a proto je jeho první úkol při každém objevení víc než jasný, obstarat oblečení. Ať už si jej zapůjčí nebo ukradne,  jde mu jen o to, aby na sobě něco měl a proto ho až tak nezajímá, zdali jsou všechny díly perfektně sladěny.

V knihovně, kde Henry pracuje začíná další kapitola jejich života. V tuto chvíli již dospělá Clare potkává Henryho a jejich společná budoucnost se dává do pohybu. Henry pozve Clare do svého městského bytu, ve kterém je vše v krabicích a pytlích, jakoby se právě přistěhoval.

Třetí kapitolou jejich života je budování společného života, v domě snů ležícím uprostřed města.

Chování Henryho je zpočátku podezřelé Gomézovi (Ron Livingston), blízkému kamarádovi Clare, jelikož neví, kým ve skutečnosti Clarina životní láska je. Henry se však rozhodne Gomézovi své tajemství prozradit. Ten pochopitelně nevěří a pokládá Henryho za blázna. Vše se změní v okamžiku, kdy Henry zmizí přímo před jeho očima. Nakonec se stanou přáteli a najdou společný zájem, kterým není nic jiného než starost o Clare.

Největším přáním Clare by bylo mít s Henrym dítě. Problémem je opět Henryho genetická anomálie, především obava, že by se tento vzácný syndrom přenesl na dítě a nikdo si nedokáže představit, jaké problémy by to mohlo způsobit.
Zakletý v čase zdroj: tisková zpráva

Richard DeTamble, otec Henryho se nemůže srovnat se stavem svého syna a se ztrátou své ženy, která zemřela při autonehodě, jejimž účastníkem byl i sám Henry. V okamžiku srážky zmizel v čase a to mu zachránilo život. Henry se do doby, kdy k havárii došlo v průběhu života stále vrací. Je však bezradný, nemůže maminku zachránit a navíc v jeho situaci neplatí rčení, že čas všechny rány zahojí. Henry se vrací nejčastěji do míst, která nějakým zásadním způsobem změnila jeho život což je nejen setkání s Clare na louce ale bohužel také smrt matky.

Henry a Clare nakonec vyhledají pomoc genetického specialisty Dr.Davida Kendricka, kterého ztvárnil Stephen Tobolowsky.

Ve filmu si zahrálo také několik mladých talentovaných herců, ztvárňujících jednotlivé postavy v jejich dětských letech. Brooklynn Proulx se objevuje jako Clare na louce, kde se poprve setkává s Henrym. Roli mladého Henryho ztvárňil Alex Ferris. Dceru Clare a Henryho, Albu, v deseti a pěti leté si zahráli sestry Hailey a Tatum McCann.

Zakletý v čase zdroj: tisková zpráva Jelikož chtěli autoři filmu, aby prostředí, ve kterém se film odehrává působilo nadčasově, bylo potřeba vybrat vhodnou lokaci, kterou se mimo jiných stalo hlavní město amerického státu Illinois, Chicago. Důležitým elementem jsou také barvy designu, které odráží stav Henryho mysli. Zpočátku jsou barvy syté a plné života, jakmile se život Henryho a Clare uklidňuje, barvy se utlumí. Celý film se i na vzdory cestování časem vyvíjí od zimy do jara, léta, podzimu a znovu do zimy.

Na téma cestování časem již vzniklo velké množství filmů a myslím si, že každý z nás někdy snil o tom, jaké by to asi bylo stát se svědkem různých historických událostí nebo naopak vidět budoucnost která může být stejně tak okouzlující jako děsivá.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.