World Trade Center - preview

11. 7. 2008 - 13:21 | Téma | red

World Trade Center - preview zdroj: tisková zpráva

Po katastrofálním Alexanderovi Velikém se výchovný (v dobrém) režisér Oliver Stone vrací na scénu s dramatem o odvaze a přežití World Trade Center s Nicolasem Cagem v roli obyčejného policisty, který se podílí na záchranářských pracích v hroutících se věžácích WTC.

World Trade Center Oliver Stone je autorem četných politicky orientovaných, nebo kontroverzních životopisů (Nixon, JFK, The Doors, Alexander). Je známý svou protiválečnou vietnamskou trilogií Četa, Narozen 4. července a Nebe a země, nebo zájmem o kubánského revolucionáře Fidela Castra (Commandante, Looking for Fidel). Ze Stoneových snímků dýchá podtext boje jednotlivce se systémem, který je často zvýrazněn do komiksově čitelných a zbytečně výchovných obrysů. Stoneovy filmy bývaly ovšem také vizuálně velice inspirativní. Od bleskurychlých střihů přes surfařské používání grafiky a písma v obraze. Vedle režijní kariéry za sebou má Stone i práci na scénářích jako Půlnoční expres, nebo Zjizvená tvář.

SYNOPSE:
World Trade Center vypráví skutečný příběh dvou policistů, Johna McLoughlina (Nicolas Cage) a Willa Jimena (Michael Pena). Ti dva se vrhli do bortících se věží Světového obchodního centra a pomáhali odtamtud evakuovat lidi. Později v troskách budov sami uvízli. Kromě osudů obou policistů sleduje snímek také jejich rodiny a záchranáře, kteří se jim vydali na pomoc. Z trosek WTC bylo nakonec zachráněno pouze 20 lidí a McLoughlin s Jimenem byli osmnáctý resp. devatenáctý z nich.

INSPIRACE:
World Trade Center je dalším filmovým ztvárněním teroristických útoků z 11.9.2001. Oproti dokumentárně realistickému a především ohromně bolestivému Letu číslo 93 Paula Greengrasse nabídne Stone zřejmě „hollywoodštější“ pohled na věc. Jednak proto, že má světově známé herce, a jednak také pro pozitivní náboj celého příběhu.

UPOUTÁVKA:
Oproti lehkosti a poezii upoutávky k Letu číslo 93 je trailer World Trade Center těžkou vahou. Ten klip má na čele napsané VEZMĚTE SI DO KINA KAPESNÍK. Po pravdě si ho raději vezměte už k tomuhle traileru. Šťastný rodinný život brzy nahrazují obrázky katastrofy doplněné jímavými smyčci. Vrchol přichází, když si zavalený policista nakreslí na papírek ‚Miluju tě‘.

OBSAZENÍ:
Jak John McLoughlin je Nicolas Cage neobvykle pohublý. Z traileru se zdá, že Cage McLoughlina podává podobně, jako Franka Pierce ve Scorseseho Počítání mrtvých. V poslední době jsme Nicolase Cage mohli vidět v dobrodružství Lovci pokladů a v komediálním thrilleru Obchodník se smrtí. Jeho zatím asi nejlepší rolí byla oscarová titulka v Leaving Las Vegas (1995). Michael Pena dostal menší role v Million Dollar Baby, nebo Crash. Jay Hernandez se naposledy představil v Hostelu, nejkomplexnější výkon podal v romantickém dramatu šílená/krásný (2001). Ženu seržanta McLoughlina ztvárňuje Maria Bello (Dějiny násilí), partnerku strážníka Jimena obsadila Maggie Gyllenhaalová (Sekretářka).

World Trade Center TVŮRCI:
Oliver Stone, jehož věhlas od poloviny devadesátých let upadá, premiéruje World Trade Center 11.8., tedy měsíc před výročím útoku a zároveň na úvod horké oscarové sezóny. Scénář napsala Andrea Berloff, přičemž jde o její celovečerní debut. Po několika letech, kdy Oliver Stone spolupracoval s kameramanem Rodrigem Prietem, tentokrát dostal příležitost Seamus McGarvey. Ten snímal například Rothovu syrovou Válečnou zónu nebo zasněné Daldryho Hodiny. Hudbu skládá Craig Armstrong (Moulin Rouge!). Výpravu má na starosti Jan Roelfs (Alexander), ovšem také Orlando, Gattaca (za obé nominace na Oscara) a velká porce výtvarně omračujících filmů Petera Greenawaye.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.