William Hurt

11. 7. 2008 - 17:03 | Téma | red

William Hurt zdroj: tisková zpráva

Narodil se 20. března 1950 ve Washingtonu, D.C. Otec Alfred McCord Hurt pracoval pro ministerstvo zahraničí a Hurt strávil první léta života v Jižním Pacifiku

William Hurt Narodil se 20. března 1950 ve Washingtonu, D.C. Otec Alfred McCord Hurt pracoval pro ministerstvo zahraničí a Hurt strávil první léta života v Jižním Pacifiku. Jeho rodiče se rozvedli, když mu bylo šest let. William se poté s matkou Claire Isabel McGillovou přestěhoval do New Yorku. Později strávil několik let s otcem v cizině, mimo jiné v Súdánu. V roce 1960 se matka se provdala za Henryho Luce III., dědice mediálního koncernu Time-Life.

O herectví se William začal vážně zajímat na škole. Na Taft University původně studoval teologii. Splnil tím přání svého otčíma. Nakonec ale zvítězilo divadlo a začínající herečka Mary Beth Supingerová, kterou známe spíše pod příjmením Hurtová. Načas odjeli do Londýna, po návratu Hurt navštěvoval hereckou školu Julliard. V roce 1977 koupil motocykl a vydal se přes Spojené státy na shakespearovský festival v Kretonu. Zahrál si tam v adaptaci Henryho V. Byl rovněž členem newyorské Circle Repertory Company.

William Hurt ve filmu Polibek pavoučí ženy Jeho prvním filmem byla Mutace (1980), ale skutečný průlom zaznamenal až rolí po boku tehdejšího sexsymbolu Kathleen Turnerové v noirovém snímku Žár těla (1981). Další úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Retro z šedesátých let Velké rozčarování (1983) o deziluzi provázející skupinku třicetiletých přátel mu poskytlo možnost hrát společně s Glenn Closeovou a Tomem Berengerem. V polovině osmdesátých let se Hurt stává miláčkem Akademie: drama Polibek pavoučí ženy (1985), v němž ztělesnil homosexuálního vězně, mu Oscara přineslo; Bohem zapomenuté děti (1986) a Vysíláme zprávy (1987) znamenaly alespoň nominaci. Jeho herecká partnerka z Bohem zapomenutých dětí Marlee Matlinová se načas stala Hurtovou přítelkyní, vztah ale neměl dlouhého trvání. S osvědčenou partnerkou Kathleen Turnerovou se představil opět v melodramatu Náhodný turista (1988), natočeném podle bestselleru Anne Tylerové. Bylo to už jeho třetí setkání s režisérem Lawrencem Kasdanem, později se Hurt objeví v jeho černé komedii Miluji tě k smrti (1990).

William Hurt ve filmu Tuck Everlasting Na úvod devadesátých let otřásl jeho kariérou spor s tehdejší partnerkou, baletkou Sandrou Jenningovou. V soudní při o alimenty sice zvítězil, tahanice však pošramotila jeho osobní pověst. Ještě coby sobecký lékař, kterému rakovina změní život, v dramatu Doktor (1991) mohl slavit úspěch. Následné tituly jako La Peste (1992), Pan Báječný (1993) nebo Jana Eyrová (1996) však zapadly. Až Smoke (1995) patřil k překvapením roku, Hurt podává solidní, avšak nikterak výjimečný výkon.

Již dobrých deset let patří William Hurt mezi osvědčené herce pro žánrové snímky. S železnou pravidelností hrává role vedlejší. Příkladem toho nejlepšího může být kafkovský horor Smrtihlav (1998), jeho opakem je dětinská sci-fi Ztraceni ve vesmíru (1998). Historická freska Sluneční jas (1999) byl sice hereckým koncertem pro Ralpha Fiennese, také Hurt v něm ale zahrál velmi dobře. Výrazně se připomněl ve Spielbergově sci-fi A.I. Umělá inteligence (2001).

William Hurt ve filmu Ztraceni ve vesmíru Vesnice (2004), Dějiny násilí (2005), Syriana (2005), Kauza CIA (2006), to je série filmových úspěchů, které dokázaly naplno těžit z Hurtova intenzivního způsob hraní a schopností koncentrovat se na svého hrdinu. V nejbližší době Hurta uvidíme v kriminálním thrilleru Mr. Brooks (2007), kde ztělesňuje vraždící alter ego ústřední postavy (Kevin Costner). Svojí roli, která se rozhodně nedá nazvat sympatickou, hraje s velkou měrou přesvědčivosti, a přitom postrádá jakýkoli náznak odpornosti. William Hurt opět potvrzuje svůj výjimečný talent spojený s precizním zvládnutím řemesla. V thrilleru Úhel pohledu (2008) se ujal úlohy amerického prezidetna Ashtona, na něhož je spáchán atentát; velké herectví však od Hurta tentokrát nečekejte. Atypicky negagivní vyznění má úloha panovačného otce ústředního hrdiny v dramatu Útěk do divočiny (2007). Generála s jestřábí povahou Thunderbolta Rosse zosobnil v comicsovém snímku Neuvěřitelný Hulk (2008).

Je rovněž nadšeným amatérským pilotem a mluví plynně francouzsky. Dodnes účinkuje na divadle, je členem souboru Artist Repertoire Theatre v Portlandu.

Byl dvakrát ženatý, s Mary Beth Supingerovou (1971-1981) a Heidi Hendersonovou (1989-1992, synové Willie a Sam). Se Sandrou Jenningsovou má syna Alexe, s herečkou Sandrine Bonnaireovou dceru Jeanne.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.