Western znovu ožívá

11. 9. 2006 - 15:23 | Téma | red

Western znovu ožívá zdroj: tisková zpráva

The Proposition Johnna Hillcoata, Tři pohřby Tommyho Lee Jonese a další chystané snímky. Australský snímek Johna Hillcoata The Proposition patří vedle Zkrocené hory Anga Leeho a Tří pohřbů (The Three Burials of Melquiades Estrada) Tommyho Lee Jonese k několika málo současným westernům, které se prosadily i v celosvětovém měřítku

Australský snímek Johna Hillcoata The Proposition patří vedle Zkrocené hory Anga Leeho a Tří pohřbů (The Three Burials of Melquiades Estrada) Tommyho Lee Jonese k několika málo současným westernům, které se prosadily i v celosvětovém měřítku.

The Proposition Všem třem se podařilo oživit žánr, který často slouží pouze jako efektní kulisa popcornové romanci, nebo akci. U všech tří filmů je ale patrná snaha o revizi zavedených klišé, a co víc – víceméně se to povedlo. Ang Lee se zabývá milostným vztahem dvou mužů v prostředí prací a větrem ošlehaných honáků, kde se něco takového opravdu nečeká. Tommy Lee Jones a vynikající scénárista Guillermo Arriaga črtají módnímu tématu pomsty (vyrytému do diváckých duší především Tarantinovou ságou Kill Bill) hluboké stíny odpuštění. Cave s Hillcoatem v The Proposition zase atakují celistvost rodiny, když sledují desperáta, který s nožem na krku vyráží zabít vlastního bratra.

Zkrocená hora i Tři pohřby jsou zástupci žánru moderního westernu, který se odehrává v současných kulisách. The Proposition naopak sází na kouzlo dobové autenticity. Zatímco ale Zkrocená hora je spíše dramatem s westernovou příchutí, Tři pohřby a The Proposition jsou žánrově mnohem čistší. Zamlklí hrdinové s tíhou zločinu na polámaných bedrech pocházejí z rodu Eastwoodových Nesmiřitelných, zřejmě vůbec nejlepšího temného westernu od dob Sama Peckinpaha… jehož Přineste mi hlavu Alfreda Garcii Tři pohřby také evokují.

Zkrocená hora Vedle precizní romantiky Zkrocené hory a bizarní meditace Tří pohřbů na druhou stranu The Proposition působí jako třetí vzadu. Ne proto, že by jí chyběly ambice, ale spíš kvůli rezervám v samotné realizaci. Scénář na mnoha místech počítá se subtilním režijním řešením, které ale Hillcoat nedokázal prohloubit do obrazů s očekávaným přesahem. Ten se dostavuje pouze v několika celcích, které doplňuje precizní hudební podkres.

Filmu se nicméně daří udržovat zájem o australskou produkci, která v současné době zažívá pozoruhodnou renesanci. Vedle The Proposition byla na festivalovém okruhu ve stejné době k vidění drogová love-story Candy s Heathem Ledgerem, či subtilní avšak solidní Little Fish s Cate Blanchettovou s námětem závislácké očisty, nebo romantická komedie Look Both Ways Sarah Wattové.

Tři pohřby Na základě spolupráce při The Proposition navíc Cave s Hillcoatem založili novou filmovou produkci Titan Films. Oba přátelé z mládí si spolupráci vyzkoušeli už na Hillcoatově debutu Ghosts... of the Civil Dead (1988), Cave se poté podílel na soundtracku Hillcoatova dalšího To Have and to Hold. A zdá se, že hudebníkovi se v poslední době scénáristika velmi zalíbila. Na příští rok totiž autorská dvojice Cave – Hillcoat chystá komedii o ovdovělém obchodním cestujícím Death of a Ladies' Man.

Western sám pro nejbližší dobu nabere hned několik směrů. Vedle obskurních zombie western projektů jako The Quick and the Undead Geralda Notta, či Gallowwalker Andrewa Gotha s Wesleym Snipesem, premiéruje v Benátkách Piotr Uklanski první polský western Summer Love s Boguslawem Lindou, Karlem Rodenem a Valem Kilmerem.

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem David Von Ancken chystá Seraphim Falls z období války Severu proti Jihu s Piercem Brosnanem a Liamem Neesonem. Mike Newell (Harry Potter a Ohnivý pohár) připravuje western z porevolučního Mexika, herec Ed Harris by měl režírovat Vigga Mortensena a Diane Laneovou v Appaloose. James Mangold (Walk the Line) chystá remake 3:10 to Yuma o rančerovi, který má hlídat chyceného zločina, dokud pro něj nepřijede vlak k soudu. Hrát by tu měli Christian Bale a Russel Crowe. Nejostřeji je zatím ale sledované Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem Andrewa Dominika s Bradem Pittem a Caseyem Affleckem, které by se mělo po odkladech v kinech objevit na začátku roku 2007.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.