Vzpomínky a zapomínání (pásmo)

11. 5. 2005 - 12:31 | Téma | red

Vzpomínky a zapomínání (pásmo) Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Recenze filmu Pasažérka. Filmově-historický projekt „Vzpomínky a zapomínání“, jenž proběhne v roce 2005 ku příležitosti 60

Recenze filmu Pasažérka.

Filmově-historický projekt „Vzpomínky a zapomínání“, jenž proběhne v roce 2005 ku příležitosti 60. výročí od skončení druhé světové války, byl zahájen ve dnech 8. až 10. května 2005 třídenní „Pražskou přehlídkou“ filmů dotýkajících se tématu holocaustu. Projekt „Vzpomínky a zapomínání“ by se měl stát sondou do dějin zobrazování holocaustu a možností objektivní reflexe jeho událostí skrze filmové médium jako prostředek komunikace. Součástí přehlídky byly besedy s významnými filmovými tvůrci, kritiky, historiky i pamětníky oněch událostí. Přehlídku slavnostně zahájil 8. května 2005 v kině Světozor jeden z nejvýznamnější polských dokumentaristů, Marcel Lozinski.

Pražská filmová přehlídka si klade za cíl zahájit putovní přehlídku triptychu různých filmů (animovaného, hraného a dokumentárního) po filmových klubech České a Slovenské republiky i Polska. Jedná se o filmy Vzpoura hraček (Hermína Týrlová, 1946), Pasažérka (Andrzej Munk a Witold Lesiewicz, 1963) a Zlopověstné dítě (Lucie Králová a Miloslav Novák, 2003), natočené v různých historických etapách od skončení II. světové války, a zrcadlící tak proměny zkušenosti II. světové války ve vědomí evropské společnosti. Putovní přehlídka by proběhla v období květen až prosinec roku 2005 ve filmových klubech, a její nedílnou součástí by se staly besedy po filmech, připravované ve spolupráci s AČFK.

Posledním z trojice filmů je snímek Zlopověstné dítě. Jedná se o dokumentární portrét autora knihy „Predátor v holocaustu“, který natočili Lucie Králova a Miloslava Novák. Snímek byl oceněný v roce 2003 cenou za Nejlepší český film na IDFF v Jihlavě. Pojednává o mladém dřevomodeláři z Plzeňska zkoumajícím povahu koncentračních táborů a podstatu toho zla, o němž je přesvědčen, že se stalo hybnou silou lidských dějin.

Film Zlopověstné dítě by byl v rámci triptychu „Vzpomínky a zapomínání“ uveden v premiéře jako nový český dokumentární film do běžné distribuce v českých a slovenských kinech.

Putovní přehlídku „Vzpomínky a zapomínání“ zakončí vícedenní přehlídkou 27. až 30. října 2005 v Jihlavě jako doprovodná součást IX. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava. Připomene proměny v zobrazování tématu holocaustu a druhé světové války v dějinách kinematografie, po každém bloku filmů následují besedy za účasti významných zahraničních a českých filmových tvůrců, pamětníků i historiků. Tak, jak se proměňoval obraz holocaustu v dějinách kinematografie, se proměňoval i jejich otisk v paměti a vědomí společnosti.

Zakončením celého projektu by se mělo v létě roku 2006 stát vydání sborníku původních textů, vzešlých z proběhnuvších besed po filmech, a všímajícího si bezprostředně oslav 60. výročí od konce druhé světové války tak, jak bude postupně během celého roku zachycováno v televizi, filmu a tisku ve středoevropských médiích.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.