Vymítač ďábla: Zrození (Exorcist: The Beginning)

10. 8. 2004 - 0:57 | Téma | red

Vymítač ďábla: Zrození (Exorcist: The Beginning) zdroj: tisková zpráva

Otec Merrin (Stellan Skarsgård) se v africké divočině střetává s Peklem samým. Nejnovější díl slavné série natočil původně Paul Schrader jako psycho. Byl vyhozen a Renny Harlin Vymítače přetočil jako krvák. K divákům se nakonec dostanou obě verze. + Fotogalerie. Po skončení druhé světové války se padre Lankester Merrin ocitá v Bohem zapomenutém (ha!) kraji v Keni, kam se vydal z rodného Nizozemí, aby zapomněl na teror hrůz

Po skončení druhé světové války se padre Lankester Merrin ocitá v Bohem zapomenutém (ha!) kraji v Keni, kam se vydal z rodného Nizozemí, aby zapomněl na teror hrůz. Provádí tu vykopávky neobvykle zachovalého byzantského kostela. V jeho útrobách pak po jonesovsku objeví nečekanou bránu přímo do Pekla. Místní domorodce popadne panika. Nepokoje brutálně potlačují britské jednotky, které naleziště chrání. A před otřeseným Merrinem vyrůstá ještě mnohem větší zlo, než jakým je prolévání nevinné krve.

Vymítač ďábla: Zrození Nejnovější pokračování ságy Vymítač ďábla, kterou legendární Friedkinův horror odpálil již v roce 1973, nese název Vymítač ďábla: Zrození. Z toho je zřejmé, že studio diváka vytáhne na exkurzi za samotným počátkem a „zrodem“ Zla. Záměrně píšu o studiu, neboť Vymítač ďábla by mohl nést i cedulku Vymítač režisérů.

Vymítače: Zrození měl původně realizovat John Frankenheimer. Bohužel zemřel. Následoval Paul Schrader (Cat People). Pozoruhodná volba. Ten chlapík měl tak osobitou vizi, že ho producenti vyhodili, když viděli jeho finální verzi. Schrader totiž z Vymítače udělal spíše psychologické drama, než teenagerskou řež. Přiblížil tak Zrození původnímu Vymítači. Jenže Morgan Creek a Warner Bros toužili po Vymítač ďábla: Zrození krvi. Místo Schradera najali Rennyho Harlina (Cliffhanger, Mindhunters), aby Vymítače přetočil dle jejich přání. Měnili se scénáristé i obsazení (James D’Arcy místo Gabriela Manna v roli otce Francise) a přetáčky jako takové dosáhly tak monstrózních rozměrů, že z původního materiálu v konečné verzi zbylo pár exteriérů.
Díky úmluvám z podepsaných smluv se však měl Schraderův sestřih alespoň jednou veřejně promítat a po jeho verzi volali i četní fanoušci. Proto nakonec Warneři rozhodli, že se na DVD objeví obě verze filmu.

Vymítač ďábla: Zrození Lanestera Merrina hraje Stellan Skarsgård, který tak přebírá štafetu po svém krajanovi Maxi von Sydowovi. Skarsgård je jedním z nejlepších evropských herců současnosti. Loni exceloval v komorním a velmi intenzivním Von Trierově Dogville, letos zase v popcornovém Králi Artušovi (King Arthur) Antoina Fuquy. Ve Vymítači Skarsgård vypadá jako Indy Jones po desetiletém flámu. Zjevně bere Merrina jako chlapíka, který by si konečně rád odpočal, což je dobrý protiklad k tomu, co hrdinu v bijáku čeká.

Vymítač ďábla: Zrození Posledním trumfem Vymítače: Zrození je kameraman Vittorio Storaro. Tenhle matador kropil takové kusy, jako Bertollucciho Poslední tango v Paříži (Ultimo tango a Parigi), Coppollovu velkolepou Apokalypsu (Apocalypse Now), či Saurovy taneční ohňostroje Flamenco a Tango.
Ve Vymítači maluje do moře děsuplné tmy pouze tenkým štětcem mihotavého světla. Vytváří působivé kompozice a perspektivu protahuje do Nebes.

Pro americký trh Warner Bros slevili z červencového termínu a premiérují Vymítače: Zrození 20.8.
V ČR je Harlinův horror vzhledem k tematice nasazen o něco případněji -28.10. Na druhou stranu jej čeká silný protivník. netrpělivě očekávaná CGI sci-fi Sky Captain and the World of Tomorrow
.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.