Volver - preview

11. 7. 2008 - 13:25 | Téma | red

Volver - preview zdroj: tisková zpráva

Volver, čili „Návrat“ je nejnovějším snímkem Pedra Almodóvara (Mluv s ní (Hable con ella))

Volver, čili „Návrat“ je nejnovějším snímkem Pedra Almodóvara (Mluv s ní (Hable con ella)). Volver je příběhem o přežití, který postihuje osud žen tří generací v současném Španělsku. Drama Almodóvar ozvláštňuje surrealistickými prvky, jež jsou zdrojem komických epizod. Sám režisér stylu Volver říká ‚surrealistický naturalismus‘.

Volver SYNOPSE:
Raimunda (Penélope Cruz) je krásná, silná a citově křehká matka. Musí živit svého nezaměstnaného muže a dospívající dceru. Proto má hned několik zaměstnání. Raimundina méně odvážná sestra Sole (Lola Dueñas) provozuje načerno kadeřnictví. Její muž utekl se zákaznicí a od té doby žije Sole sama. V rodné vísce v La Manche, kde kdysi při letním požáru zahynuli rodiče obou sester, mezitím zemře jejich tetička Paula. Raimunda se nemůže vydat na pohřeb, protože v kuchyni objeví manželovu mrtvolu. Zavraždila ho dcera, protože jí opilý nemravně obtěžoval.

Volver Sole proto vyrazí na pohřeb sama. A tady poprvé slyší zvěsti o tom, že o Paulu v posledních letech pečoval duch zemřelé matky hrdinek, Irene (Carmen Maura). Po návratu do Madridu se potom duch Irene konečně zjeví i samotné Sole. „Jak dlouho zůstaneš?“ ptá se Sole. „Tak dlouho, jak si bude bůh přát,“ odpoví Irene a pomáhá dceři v kadeřnictví i každodenním životě. Sole se o své situaci neodváží s Raimundou mluvit a Raimunda se na oplátku snaží potají zbavit těla svého muže, a tak se do životů obou sester začnou vplétat rafinované lži. Irene ale potřebuje Raimundu vidět. Proto se ze záhrobí vrátila. Chce si s ní promluvit o tajemství, které Raimunda od dětství pečlivě skrývá. Jenže Raimunda je silná žena a na duchy nevěří. Ani když u Sole doma najde Irene pod postelí…

Volver INSPIRACE:
Pedro Almodóvar: „Tenhle film je pro mě nejhlubším návratem ke kořenům, k mým vlastním kořenům. (…) Ve Volver, mluvím o ženách, které mě v dětství obklopovaly. Byl jsem vychovaný ženami, muži byli pořád na polích, takže jsem je téměř neviděl.“ Almodóvar dále poznamenává: „Mám dojem, a doufám že není přechodný, že se mi podařilo umístit chybějící kousek (jehož absence mi v průběhu života přinesla velká trápení a úzkost, dokonce bych řekl že v posledních letech mi přímo otravoval mou existenci tím, že zbytečně přeháněl její význam. Součástí o které mluvím, je smrt. Nejen má, nebo mých blízkých, ale nevyhnutelné mizení všeho, co je naživu. Nikdy jsem nebyl schopen to akceptovat, nebo pochopit.“

UPOUTÁVKA:
Klip k Volver je konverzační záležitostí, která lehkým tónem představuje těžká témata.

Volver OBSAZENÍ:
Almodóvar vybral do hlavních rolí ženy, s nimiž již dříve spolupracoval. Penélope Cruzovou (Vše o mé matce (Todo sobre mi madre), Bandidas) nejprve režisér ve Volver viděl jako holčičku. S tím jak se potom scénář vyvíjel, obsadil Almodóvar Cruzovou do role matky. Lola Dueñas zahrála v Mluv s ní, či Hlasu moře (Mar adentro). Carmen Maura s Almodóvarem natočila několik filmů v osmdesátých letech (La ley del deseo, Matador). Raimundinu dceru Paulu ztvárnila Yohana Cobo.

TVŮRCI:
Scénárista a režisér Pedro Almodóvar je nejznámějším současným španělským tvůrcem. Jeho filmy pravidelně sbírají vavříny na festivalech i výročních cenách po celém světě. Kameramanem Volver je zkušený matador José Luis Alcaine, který snímal i Almodóvarovu předchozí Špatnou výchovu (La mala educación). Autorem hudby je Alberto Iglesias, režisérův dvorní skladatel.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.