Vlčí jáma

23. 2. 2009 - 15:41 | Téma | red

Vlčí jáma zdroj: tisková zpráva

Prvoplánově nenávistné a plakátovitě schématické filmy o třídním střetu mezi buržoazní a dělnickou třídou zůstaly omezeny povětšinou jen na první půli padesátých let

Prvoplánově nenávistné a plakátovitě schématické filmy o třídním střetu mezi buržoazní a dělnickou třídou zůstaly omezeny povětšinou jen na první půli padesátých let. Filmaři si záhy vymohli zřetelné posuny nikoli sice v tematickém vymezení, ale ve výsledném tvaru, výrazově daleko tlumenějším, v psychologicky věrohodnějším pojednání. Na tomto snažení se podílela řada tvůrců, někteří s rozpornějšími výsledky (Otakar Vávra), jiní úspěšněji, dokonce s příznivým mezinárodním ohlasem. Mezi ně lze zařadit Jiřího Krejčíka a zejména Jiřího Weisse. Společným rysem nadále zůstává závislost na literárních předlohách, jejichž autory nelze zpochybňovat (a již to vytváří svého druhu ochranný štít), a jasně formulované „třídní“ vyznění.

Jiří Weiss se snažil udržet určitou uvěřitelnost postav, dění i vypravěčskou noblesu už dříve za nejtěžších podmínek, adaptace Zápotockého románu Vstanou noví bojovníci (1951) se zřetelně liší od dalších produktů té doby. Když začal natáčet podle románu Jarmily Glazarové Vlčí jámu (1957), byl již rozhodnut vyvázat se z jakékoli proklamace, téměř protokolárně a s využitím principů britského civilismu (Weiss strávil válku v Anglii) se ponořil do zapšklého nitra jedné upjaté měšťácké rodiny, která se před očima veřejnosti vystaví na odiv dobročinný skutek – přijme do svého středu schovanku Janu.

Jenže za okázalým činem se skrývá vypočítavost, vylézá psychopatologické prostředí, které na mladičkou Janu tíživě dopadá. Tu si zahrála začínající Jana Brejchová, která tu prokázala nebývalou hereckou vyzrálost. Weiss bravurně vykresluje nejen Janin portrét s převažujícím pocitem plaché, submisivní bezmoci, ale zejména ohromuje sytostí a robustností „tetičky" Kláry – jednu z životních rolí zde zahrála Jiřina Šejbalová. Ač se jedná o postavu výrazně zápornou, panovačnou a nesnášenlivou, Šejbalová jí vtiskla zlidšťující rysy. Před našima očima ožívá stárnoucí žena v hloubi duše vlastně nešťastná, stísněná maloměstskou morálkou, s níž se ztotožnila - a vyžaduje ji od každého ve svém okolí.

V manželství se slabošským manželem (Miroslav Doležal), navíc mladším, je to právě ona, kdo pevně svírá otěže, kdo určuje pravidla. A muž, planě se oddávající snění o kráse a ušlechtilosti, jakkoli okouzlený mladičkou dívkou, nenalezne odvahu, aby z doléhajícího pokrytectví vystoupil. Když se k tomu konečně odhodlá, zjišťuje, že tak učinil příliš pozdě. Weiss původně počítal s obsazením Karla Högera, ale včas si uvědomil, že k Šejbalové – a vlastně i Brejchové – potřebuje herce méně charismatického, ba bezbarvého, díky němuž by paradoxně vynikla Robertova zbabělost.

Ačkoli základní předností Vlčí jámy bylo herecké ztvárnění (a jistě i díky němu uspěla na festivalu v Benátkách), na výsledném vyznění se nemenší měrou podílí i kameraman Václav Hanuš. Černobílý obraz výtečně zprostředkoval zatuchlé rodinné zázemí, které je pro Janu spíše peklem nežli spásným útočištěm, vytrvale přibližuje jednotlivé kouty již poněkud omšelého bytu, opakující se úkony i pravidelné stolovnické obřady. Hudbu složil Jiří Srnka.

Vlčí jáma nehledá žádné vypravěčské experimenty, tvarově je vlastně staromilská (připomínám, že v kinech se ocitá spolu s průbojnějšími díly jako Škola otců nebo Touha). Film je to řemeslně zdatný, vypravěčská nenápadnost se zde ocitá ve službě pečlivě vykrouženého obrazu, výmluvně a do nejmenších podrobností zachycuje zvolené prostředí i protagonisty. Jistě, Weiss zprostředkovává společensky žádoucí postoj, avšak ani jednou se nemusel uchýlit k jakékoli proklamaci hesel či idejí. Tentýž postup zopakoval o několik let později, když natáčel okupační látku – Romea, Julii a tmu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.