Vlajky našich otců - preview

29. 8. 2008 - 17:19 | Téma | red

Vlajky našich otců - preview zdroj: tisková zpráva

Film, který sice asi nezboří světovou pokladnu, ale na Oscarech by měl dle všeho patřit k nejžhavějším favoritům: antiválečná sága Flags of Our Fathers režiséra Clinta Eastwooda producenta Stevena Spielberga

Film, který sice asi nezboří světovou pokladnu, ale na Oscarech by měl dle všeho patřit k nejžhavějším favoritům: antiválečná sága Flags of Our Fathers režiséra Clinta Eastwooda producenta Stevena Spielberga.

SYNOPSE:
Flags of Our Fathers se odehrává na pozadí historických událostí okolo dobytí strategického ostrůvku Iwo Jima, jež Američanům na úsvitu roku 1945 výrazně usnadnilo útoky na samotné Japonsko. Hlavním tématem snímku je osud pěšáků, zobrazených na slavné fotografii, kde vztyčují americkou vlajku na hoře Suribači, nejvyšším bodě ostrova. Tři z nich, Franklin Sousley (Joseph Cross), Michael Strank (Barry Pepper) a Harlon Block (Ben Walker), na Iwo Jimě později padli. Zbylá trojice – John Bradley (Ryan Phillippe), Rene Gagnon (Jesse Bradford) a Ira Hayes (Adam Beach) – se pak stala symbolem amerického vítězství. Vláda z nich udělala hrdiny a marketingově je dokonale vytěžila. Nápor popularity a společenského zájmu byl ale pro vojáky větším soustem, než ohně střel. Indián Ira Hayes se upil k smrti. Rene Gagnon se pokusil na slávě vydělat, zahrál si v pár filmech, brzy skončil a zahořkl. Jedině John Bradley situaci ukormidloval – a to tím, že jí vymazal. O událostech z Iwo Jimy nikdy nemluvil ani před vlastní rodinou. Až po jeho smrti jeho syn James objevil staré dopisy a fotografie a začal pátrat po minulosti svého otce a jeho kamarádů. Spolu s Ronem Powersem poznatky shrnul v knize „Flags of Our Fathers“, která se v roce 2000 stala bestsellerem.

INSPIRACE:

Fotografie, kterou pořídil Joe Rosenthal 23. února 1945 na ostrovním vrcholu Suribači, kde šest vojáků námořní pěchoty zády k objektivu vztyčuje vlajku, oblétla celý svět. Stala se jednou z nejznámějších dokumentárních fotografií vůbec. Z fota přímo čiší nezdolná vůle, hrdinství i vyčerpání, zároveň ohromuje dokonalou kompozicí. Americká vláda snímek okamžitě využila k propagaci, aby vzpružila unavené občanstvo k peněžní podpoře vojsk ve finálních bojích. Bitva o Iwo Jimu patřila k nejkrvavějším střetům amerických a japonských vojsk. Na ostrově padli téměř všichni z dvaceti dvou tisíc japonských obránců, Američané tu ztratili téměř sedm tisíc mužů.

UPOUTÁVKA:
Na první pohled zaujme těžká desaturace obrazu, kde barvy působí jako šípy vzpomínek. Z traileru je čitelný Eastwoodův rukopis teskného vyprávění, zpytování svědomí a viny. Tohle nebude žádná hollywoodská limonáda a la Pearl Harbor. I tentokrát by se k lístku místo popcornu měly prodávat kapesníky.

OBSAZENÍ:
Ústřední trojici tvoří mladší, nepříliš okoukaní, ale zkušení herci. Adam Beach ztvárnil hlavní roli v indiánských Kouřových signálech Chrise Eyrea. Jesse Bradford se objevil v komedii Šťastné konce. Ryan Phillippe zahrál v Crash, nebo Gosford Park. Známější tváře se překvapivě objevují ve vedlejších úlohách. Barry Pepper (25. hodina, 3 pohřby) se představí jako seržant Mike Strank, vojáka Ralpha Ignatowskiho hraje Jamie Bell (Protiproud, Billy Elliot). Japonského generála Kuribayashiho podá Ken Watanabe.

TVŮRCI:
Představitel tvrdých policajtů a nemluvných kovbojů Clint Eastwood se na stará kolena naplno změnil v přemýšlivého režiséra drsných a teskných dramat. Předloni exceloval s Million Dollar Baby a Flags of Our Fathers je jeho třetím zpracováním literárního trháku. Na nejnovějším Eastwoodově počinu je však pozoruhodné především to, že se bitvu na Iwo Jimě dívá z obou stran konfliktu – vedle Flags of Our Fathers souběžně natáčí „japonský pohled“: Letters from Iwo Jima. „Dopisy“ budou mít premiéru v prosinci, dva měsíce po „Vlajkách“ a Eastwoodovy šance pro sezónu nejrůznějších výročních cen stojí závratně vysoko. Na scénáři spolupracovali Paul Haggis (Crash, Million Dollar Baby) a William Broyles Jr. (Mariňák), ve štábu najdeme Eastwoodovy dlouholeté spolupracovníky. Kameramanem obou snímků je Tom Stern, hudbu skládá Lennie Niehaus a stříhá Joel Cox.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.