Vítr v ječmeni - preview

11. 7. 2008 - 13:22 | Téma | red

Vítr v ječmeni - preview zdroj: tisková zpráva

Irská revoluce a následná občanská válka je ústřední látkou dramatu Zvedá se vítr (The Wind that Shakes the Barley) anglického mistra sociálně vnímavých a realistických filmů Kena Loache

Irská revoluce a následná občanská válka je ústřední látkou dramatu Zvedá se vítr (The Wind that Shakes the Barley) anglického mistra sociálně vnímavých a realistických filmů Kena Loache. Vítr v ječmeni s vycházející hvězdou Cillianem Murphym získal Zlatou palmu v Cannes 2006.

Vítr v ječmeni Revoluční či válečné téma není pro Kena Loache ničím novým – v Zemi a svobodě z roku 1995 se věnoval španělské občanské válce. Irský boj za nezávislost zase hrál roli v Loachově politickém thrilleru Tajné složky (Hidden Agenda) (1990). VZvedá se vítr byl Loachovým osmým pokusem o vítězství v hlavní soutěži a celkově třináctým filmem promítaným na canneském festivalu (tím prvním bylo drama Kes, s nímž Loach zvítězil v Karlových Varech). Za Tajné složky a Raining Stones (1993) získal režisér v Cannes Cenu poroty.

SYNOPSE:
Irsko 1920. V zemi probíhá Válka za nezávislost. Prostí mužové se sjednocují do bojůvek proti „Černohnědým“, britským polovojenským jednotkám, které během bojů za nezávislost terorizovaly irský venkov. Jedním z nich je také Damien (Cillian Murphy). Nechá slibné doktorské kariéry a přidá se k bratrovi Teddymu (Pádraic Delaney). Boj za svobodu nakonec přinesl své ovoce. Británie uznala prohru a uzavřela s Irskem smlouvu, která měla irským hrabstvím zajistit nezávislost pod britskou záštitou. Místo oslav se ovšem Irové rozdělili na zastánce a odpůrce smlouvy a začala občanská válka, v níž se z dosavadních spojenců a přátel stali zapřísáhlí nepřátelé.

INSPIRACE:
Ken Loach v Cannes: „Myslím, že příběh o boji za nezávislost se neustále opakuje. Na jeho vyprávění je vždycky ten správný čas. Ve světě jsou pořád někde nějaké okupantské armády, kterým se ti okupovaní brání. Nemusím tady nikomu říkat, kde v současné době mají, bohužel protiprávně a násilně, armádu Britové. Je to také příběh o neobyčejném kamarádství, hrdinství a tragickém konfliktu uvnitř toho příběhu. Zdálo se nám, že je to příběh, kterému se nelze vyhnout.“

UPOUTÁVKA:
Trailer k Zvedá se vítr je standardní upoutávkou filmu, který nemusí pozornost poutat upoutávkou. Právě proto by si na druhou stranu mohl dovolit objevnější styl a formu, než montáž prošpikovanou zatmívačkami a medovým komentářem. Zpestřením jsou pouze zmrtvění záběrů, kde se střílí.

OBSAZENÍ:
Cillian Murphy se u nás naposledy objevil v rozmarné Snídani na Plutu, kde mohl rozvinout svůj jinak spíše skrývaný komediální talent. V široké povědomí vešel Murphy vedlejší rolí v Nolanově revitalizaci komiksu Batman začíná, mezi jeho skutečně dobré role však patří zejména titulka v Byoleově post apokalyptickém thrilleru 28 dní poté z roku 2002, nebo úloha v pozoruhodném dramatu Disco Pigs (2001). Pádraic Delaney a další protagonisté mají zkušenosti především z televizní tvorby.

TVŮRCI:
Po oslnivém začátku režijní kariéry na konci šedesátých let se Kenu Loachovi dlouhé roky vyhýbalo štěstí, a tak se naplno prosadil až v poslední dekádě minulého století. Paul Laverty je Loachovým dvorním scénáristou, za Sladkých šestnáct let (2002) získal v Cannes ocenění za scénář. Kameraman Barry Ackroyd je také Loachovým dlouholetým spolupracovníkem, mimo jiné ale snímal třeba i Greengrassův doku-thriller Let číslo 93.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.