Vital

- Téma autor: red

61. MFF Benátky:Tadanobu Asano jako student medicíny, který pitvá svou dívku a znovu tak objevuje jejich ztracenou minulost. Nové filmové drama Shinji Tsukamota ( TETSUO, TETSUO II, BLÍŽENCI, TOUHA). Shinja Tsukamoto kdysi použil švankmajerovské techniky proti zavilým démonům a nezapomenutelným Tetsuem si vysloužil celosvětové uznání

Shinja Tsukamoto kdysi použil švankmajerovské techniky proti zavilým démonům a nezapomenutelným Tetsuem si vysloužil celosvětové uznání.
V průběhu doby potom Tsukamoto přirozeně ustupuje od expresivního vyjadřování směrem k jemnější estetice. Jejím vrcholem byla Touha (A Snake of June/ Rokugatsu no hebi), na režisérovy poměry minimalisticky pojatá esej o obejmutí vlastního těla, o konci strachu.

Ve svém nejnovějším filmu, nazvaném Vital, zavádí Tsukamoto diváka opět do lehce makabrózních končin.
Hiroshi Takagi (Tadanobu Asano) je studentem medicíny. Při autonehodě přijde o paměť, jeho dívka Ryoko (Nami Tsukamoto) o život.
Na „minulý“ život se Hiroshi matně upamatuje, když doma objeví učebnici anatomie. Pomalu se mu začnou vracet i vzpomínky na Ryoko a Hiroshi se rozhodne jít zpět na univerzitu. Na hodině anatomie má potom pitvat tělo, které se nevyhnutelně ukáže být tělem Ryoko. Zkoumáním vnitřností své přítelkyně se pak Hiroshi snaží objevit ztracenou a společnou minulost.

Na abstraktnější cestě vytyčené Touhou ve Vital zaznívají režisérovy starší motivy: lékařské prostředí - viz Blíženci (Gemini), či nová konstrukce pomocí tělesné dekonstrukce - Tetsuo.
Podobně jako své starší filmy, i Vital Tsukamoto nejen napsal a režíroval, ale i snímal, stříhal a produkoval. Oproti tradici však Tsukamoto ve Vital nehraje.

Tadanobu Asano, představitel Hiroshiho, je díky lehce západnímu vzhledu a nepopiratelnému hereckému umění jedním z nejobsazovanějších japonských herců současnosti. Jeho oduševnělá tvář zdobí jak dramata (v Karlových Varech uváděná Chuť čaje (The Taste of Tea/ Cha no aji) Katsushita Ishiiho), tak i nejeden divný film, včetně Tsukamotových Blíženců, či Miikeho Ichi the Killer. V ČR je v současnosti k vidění v Kitanově Samurajovi (Zatoichi).
Pro Nami Tsukamotovou je Vital celovečerním debutem.

Vital je v Evropě uváděn během 61. MFF Benátky (1.-11.9.) v sekci Venezia Orizzonti. Později očekávám prezentaci na dalších festivalech a díky jménu režiséra snad nejen na DVD, ale i v artkinech.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.