Vital

30. 8. 2004 - 4:18 | Téma | red

Vital zdroj: tisková zpráva

61. MFF Benátky:Tadanobu Asano jako student medicíny, který pitvá svou dívku a znovu tak objevuje jejich ztracenou minulost. Nové filmové drama Shinji Tsukamota ( TETSUO, TETSUO II, BLÍŽENCI, TOUHA). Shinja Tsukamoto kdysi použil švankmajerovské techniky proti zavilým démonům a nezapomenutelným Tetsuem si vysloužil celosvětové uznání

Shinja Tsukamoto kdysi použil švankmajerovské techniky proti zavilým démonům a nezapomenutelným Tetsuem si vysloužil celosvětové uznání.
V průběhu doby potom Tsukamoto přirozeně ustupuje od expresivního vyjadřování směrem k jemnější estetice. Jejím vrcholem byla Touha (A Snake of June/ Rokugatsu no hebi), na režisérovy poměry minimalisticky pojatá esej o obejmutí vlastního těla, o konci strachu.

Ve svém nejnovějším filmu, nazvaném Vital, zavádí Tsukamoto diváka opět do lehce makabrózních končin.
Hiroshi Takagi (Tadanobu Asano) je studentem medicíny. Při autonehodě přijde o paměť, jeho dívka Ryoko (Nami Tsukamoto) o život.
Na „minulý“ život se Hiroshi matně upamatuje, když doma objeví učebnici anatomie. Pomalu se mu začnou vracet i vzpomínky na Ryoko a Hiroshi se rozhodne jít zpět na univerzitu. Na hodině anatomie má potom pitvat tělo, které se nevyhnutelně ukáže být tělem Ryoko. Zkoumáním vnitřností své přítelkyně se pak Hiroshi snaží objevit ztracenou a společnou minulost.

Na abstraktnější cestě vytyčené Touhou ve Vital zaznívají režisérovy starší motivy: lékařské prostředí - viz Blíženci (Gemini), či nová konstrukce pomocí tělesné dekonstrukce - Tetsuo.
Podobně jako své starší filmy, i Vital Tsukamoto nejen napsal a režíroval, ale i snímal, stříhal a produkoval. Oproti tradici však Tsukamoto ve Vital nehraje.

Tadanobu Asano, představitel Hiroshiho, je díky lehce západnímu vzhledu a nepopiratelnému hereckému umění jedním z nejobsazovanějších japonských herců současnosti. Jeho oduševnělá tvář zdobí jak dramata (v Karlových Varech uváděná Chuť čaje (The Taste of Tea/ Cha no aji) Katsushita Ishiiho), tak i nejeden divný film, včetně Tsukamotových Blíženců, či Miikeho Ichi the Killer. V ČR je v současnosti k vidění v Kitanově Samurajovi (Zatoichi).
Pro Nami Tsukamotovou je Vital celovečerním debutem.

Vital je v Evropě uváděn během 61. MFF Benátky (1.-11.9.) v sekci Venezia Orizzonti. Později očekávám prezentaci na dalších festivalech a díky jménu režiséra snad nejen na DVD, ale i v artkinech.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.