Vdáš se a basta!

11. 5. 2007 - 8:35 | Téma | red

Vdáš se a basta! zdroj: tisková zpráva

Čtyři půvabné herečky, extravagantně vypadající dorty a přehlídka puntíkovaných šatů nejrůznějších barev – to jsou hlavní devízy romantické komedie Vdáš se a basta!, zacílené téměř výhradně na dámské publikum

Čtyři půvabné herečky, extravagantně vypadající dorty a přehlídka puntíkovaných šatů nejrůznějších barev – to jsou hlavní devízy romantické komedie Vdáš se a basta!, zacílené téměř výhradně na dámské publikum.

Vztahový mnohoúhelník, z něhož příběh vyrůstá, by se přitom klidně mohl stát východiskem pro psychologické drama nebo Shakespearovu tragédii: ve středu dění totiž stojí stárnoucí matka (v podání Diane Keatonové) a její tři dospělé dcery, které po předčasné manželově smrti vychovala úplně sama. Tvůrci si ale dávají dobrý pozor, aby do světa jejich hrdinek neproniklo nic, co by mohlo divačkám nepříjemně připomenout reálný život. Zážitek z filmu tak nápadně připomíná listování ženským magazínem plným módního oblečení, dekorativních interiérů a lákavých receptů.

Vdávání, zmíněné v názvu, se týká nejmladší dcery, bouřlivácké Milly, kterou na plátně ztělesnila někdejší teenagerská popová hvězdička Mandy Moore. Třebaže Milly žádný sňatek neplánuje, její maminka Daphne usoudí, že právě svatba (s ženichem, kterého ona sama vybere) je ten nejlepší způsob, jak postavit do latě dceřin neuspořádaný milostný život a potlačit její sebedestruktivní sklon vybírat si chronicky nespolehlivé lamače srdcí. Sama proto za ni podá seznamovací inzerát a během improvizovaného konkurzu se (vedle obligátní přehlídky legračně odpudivých týpků) objeví na scéně hned dva přijatelní uchazeči: konzervativní architekt Jason (Tom Everett Scott) a sympatický kytarista Johnny (Gabriel Macht). Potíž je v tom, že Milly začne chodit s oběma.

Pokud měli scenáristé filmu v úmyslu napínat publikum otázkou, koho z nich si Milly nakonec vybere, pohořeli na celé čáře. Je to totiž jasné nejpozději v okamžiku, kdy vyjde najevo, že Jason nemá rád rozbité vázičky, zatímco Johnny se sám stará o svého malého syna. Ne, milostná zápletka originalitou zrovna nevyniká. Daleko víc si diváci (i herečky) užívají scény, v nichž se všechny čtyři hrdinky objevují na plátně pohromadě v jediném štěbetajícím hejnu nabitém výbušným estrogenem. Diane Keatonové a Mandy Mooreové dělají na plátně společnost Lauren Grahamová (známá ze seriálu Gilmoreova děvčata) v roli usedle provdané nejstarší sestry – psycholožky, a Piper Perabo (Divoké kočky), která je tu coby prostřední sestra tak trochu do počtu. Ve filmu to paradoxně nejvíc jiskří právě v těch scénách, kde jejich mužské protějšky chybějí a hrdinky své problémy s nimi řeší samy mezi sebou.

Diane Keatonová v ději zazáří i coby aktérka několika opravdu podařených gagů, založených obvykle na konfrontaci starosvětsky naivní Daphne s výstřelky moderního světa – třeba když internetové stránky označené „pro dospělé“ mylně pokládá za vhodné místo k vážnému seznámení, anebo když odmítá akceptovat fakt, že thajskou masáž nemůže absolvovat oblečená.

Třebaže režisér Michael Lehmann má za sebou převážně televizní minulost a na vizuální podobě filmu je to vidět, nezanedbatelnou součástí výtvarné stránky je nápaditý design pokrmů, které si hrdinky připravují. Milly totiž navzdory svému neuspořádanému milostnému životu provozuje úspěšnou cateringovou firmu a tak na plátně defilují její nadýchaná suflé, voňavé sušenky a majestátní máslové dorty.

Ačkoliv film Vdáš se a basta! se bude nepochybně o mnoho lépe vyjímat na poličkách videopůjčoven než na programu kin, nabízí celkem slušnou porci vkusné zábavy, ze které vás hlava ani žaludek bolet nebude. Malé plus navíc si ostatně zaslouží i za to, že v nynější programové smršti pavoučích superhrdinů, karibských pirátů a zelených zlobrů nabízí přijatelnou „dámskou“ alternativu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.