Válka světů - preview

7. 5. 2007 - 11:30 | Téma | red

Válka světů - preview zdroj: tisková zpráva

Tom Cruise, Tim Robbins a Miranda Ottoová hrají hlavní party ve velkorozpočtové adaptaci Wellsovy Války světů od Stevena Spielberga. Předpokládaný hit příštího léta má jednoho nezvyklého konkurenta: stejnojmennou adaptaci Timothyho Hinese, která se v kinech objeví již v březnu. Program hlavních hitů příštího léta je téměř hotový. Proti nové adaptaci Fantastické čtyřky se postaví filmařský mág Steven Spielberg a jeho katastrofický hit Válka světů (The War of the Worlds) s Tomem Cruisem v hlavní roli

Program hlavních hitů příštího léta je téměř hotový. Proti nové adaptaci Fantastické čtyřky se postaví filmařský mág Steven Spielberg a jeho katastrofický hit Válka světů (The War of the Worlds) s Tomem Cruisem v hlavní roli.

Zatímco pro aspiranty na Oscara je nejlepší premiéra na konci listopadu, pro kasovní trháky je nejexponovanějším termínem konec června. A to od doby, kdy kina zachvátily, Čelisti, ehm, Stevena Spielberga. V minulých letech v tomto období startovaly kusy jako Den nezávislosti (Independence Day), nebo Muži v černém.

Příběh o laserem obdařených trojnohých mechanických příšerách z Marsu napsal H.G.Wells již na sklonku 19.století. Cizáčtí roboti se tehdy vrhli na koloniální velmoc nejhrdější – starou dobrou Anglii.
Válka světů Román se stal Wellsovým nejznámějším dílem. Proslavila jej však zejména americká rozhlasová adaptace Orsona Wellese ze sklonku agresí a strachem načichlého roku 1938. Režisér přenesl hru do New Jersey. Zdánlivě obvyklý program přerušoval „reálnými“ zpravodajskými vsuvkami z marťanské invaze. Dramatické zprávy nabíraly na intenzitě, až se nakonec osamělý reportér ocitl na střeše budovy, odkud do éteru volal, zda ještě někdo zůstal naživu. Přes upozornění podlehly Wellesově obratné manipulaci stovky posluchačů, kteří zpanikařili a opustili své domovy. Později byla hra se stejným „úspěchem“ sehrána i v Chile a v Ekvádoru.

Válka světů Filmovou podobu nabrala Válka světů v památné adaptaci Byrona Haskina s Genem Barrym v hlavní roli v roce 1953. Nejnovější verzi původně rozjel Tom Cruise v roce 2002. Brzy se mu podařilo dostat do projektu Stevena Spielberga, se kterým již spolupracoval na adaptaci povídky Philipa K. Dicka Minority Report. Snímek měl mít původně premiéru až okolo roku 2007, letos v létě se však Paramount rozhodl k rychlejšímu tempu, což má za následek především odsun očekávaného Spielbergova pokračování příhod archeologa Indyho Jonese. Scénář napsal David Koepp, který se Spielbergem pracoval již na Jurském parku (Jurassic Park). Mezi jeho novější a ambicióznější texty patří Tajemné okno, nebo Úkryt (Panic Room).
Spielbergův realizační tým se již po léta nemění: za kamerou Janusz Kaminski, za střihacím pultem Michael Kahn. Hudba od Johna Williamse a výprava od Ricka Cartera.
Vedle Cruise, který si po upachtěném Posledním samuraji letos spravil reputaci v Mannově thrilleru Collateral, se ve Válce světů objeví Miranda Ottoová (Pán prstenů), Tim Robbins (Tajemná řeka),či mladá a talentovaná Dakota Fanning (Muž v ohni).

Válka světů S oficiálním rozpočtem téměř 130 miliónů dolarů a 500 trikových záběrů znamenají Války světů pro svého režiséra návrat k plnokrevným vizuálním představením. Spielberg v posledních letech inklinoval spíše k romantickým a hravě akčním komediím, jako byly Chyť mě, když to dokážeš a Terminál. Ve Spielbergových slavných mimozemšťanských sci-fi Blízká setkání třetího druhu (Close Encounters of the Third Kind) a E. T. - Mimozemšťan byli mimozemšťané přátelští. Naopak ve Válce světů se blíží režisérově debutové vizi Firelight. V tomto snímku z roku 1964 Spielberg inscenuje útok mimozemšťanů na malé městečko.

Spielbergova Válka světů však není jedinou Válkou světů, která vzniká. V březnu by měl mít premiéru konkurenční kus Timothyho Hinese, který vzniká se zhruba desetinovým rozpočtem a bez mezinárodně známých herců v malém studiu Pendragon. Na rozdíl od Spielberga, který děj filmu přesouvá do současných Spojených států, se Hines snaží o co nejvěrnější adaptaci Wellsova díla, a měl by se tedy odehrávat v Anglii roku 1898.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.